Alior Bank nominowany w konkursie BAI Global Banking Innovation Awards

Z rynku

Alior Bank - Logo
Alior Bank - Logo (źródło: Alior Bank)

Alior Bank otrzymał aż trzy nominacje w międzynarodowym konkursie BAI Global Banking Innovation Awards, mającym na celu promowanie innowacji w sektorze finansowym. Wyróżnione projekty banku to Smartfonizacja, akcelerator RBL_START oraz Smart Operacje.

.@AliorBankSA otrzymał aż trzy nominacje w międzynarodowym konkursie BAI Global Banking Innovation Awards, mającym na celu promowanie innowacji w sektorze finansowym #AliorBank

Bank został doceniony za innowacje w trzech obszarach: „Kapitał ludzki” (Human Capital Innovation), „Innowacyjny inkubator/akcelerator” (Innovative Accelerator/Incubator) i „Procesy wewnętrzne” (Internal Process Innovation).

 „Smart operacje”

Jury konkursu zwróciło uwagę między innymi na „Smart operacje”, czyli jeden z najbardziej złożonych projektów realizowanych przez Bank w ostatnich latach. Działania prowadzone w ramach projektu wynikają głównie ze zróżnicowanej pracy w Departamencie Operacji, który jest największą jednostką w Alior Banku. Projekt jest realizowany w ramach 3 obszarów: Fabryki Robotów, automatyzacji procesów na infolinii oraz nowego zaplecza operacyjnego (ang. „New Back Office”).

─ Wszystkie działania, które realizujemy w ramach Smart Operacji, wpłynęły na optymalizację naszej pracy. Fabryka Robotów eliminuje powtarzające się i monotonne procesy, umożliwiając szybkie, bezzałogowe wykonywanie zadań i delegowanie niektórych pracowników do innych obowiązków. Dzięki automatyzacji procesów na infolinii poprawiliśmy jakość obsługi klienta. Nowe zaplecze operacyjne pozwoliło na znacznie skuteczniejszą realizację zadań ─ tłumaczy Elżbieta Wilczyńska-Chorzępa, dyrektor Departamentu Operacji w Alior Banku.

Strategia cyfrowego rozwoju Alior Banku

Co ważne, część działań podejmowanych w ramach robotyzacji jest oparta o umowy partnerskie z FinTechami. Strategia cyfrowego rozwoju Alior Banku zakłada partnerstwo ze środowiskiem firm wyspecjalizowanych w nowych technologiach. Jednym ze sztandarowych projektów realizowanych w obszarze współpracy z ekosystemem start-upów jest RBL_START, czyli program, w którym start-upy rozpoczynają wspólnie z bankiem działania na ścieżce projektowej. To druga inicjatywa, która została doceniona przez Jury BAI Global Banking Innovation Awards.

Czytaj także: Alior Bank bliski pilotażu Platformy CASH, rozważa inwestora dla Bancovo >>>

– Startupy, które zakwalifikowały się do akceleratora, mają okazję uczestniczyć nie tylko w warsztatach, ale przede wszystkim w etapach procesu projektowego w korporacji: warsztatach kreatywnych, badaniach z klientami, projektowaniu UX, przygotowaniu business case’u czy analizy pod kątem bezpieczeństwa. Obecnie trwa druga edycja, w której bierze udział 11 firm z całego świata – wyjaśnia Kamila Wincenciak, Dyrektor ds. Partnerstw z FinTechami w Alior Banku.

„Smartfonizacja”

Ostatnim nominowanym w konkursie BAI Global Banking Innovation Awards projektem jest „Smartfonizacja”, której strategicznym celem jest rozwój pożądanego przez pracowników kanału mobilnego oraz akceleracja przenoszenia klientów do preferowanych kanałów zdalnych.

─ Pracownicy banku zostali wyposażeni w smartfony, zdalnie zarządzane przez wykorzystanie oprogramowania typu MDM, umożliwiającego automatyczną konfigurację urządzenia po wpisaniu przez pracownika tylko hasła. Po odczekaniu 3 minut urządzenie będzie skonfigurowane, gotowe do pracy ze wszystkimi aplikacjami, bez asysty IT, w pełni bezpieczne. Odpowiadamy na potrzebę „mobile way of working”. Praca to nie miejsce, w którym jesteś, tylko to, co robisz bez względu na to, gdzie jesteś – „Anytime, anywhere, any device”. Trudno byłoby tworzyć innowacyjne rozwiązania dla klientów bez udostępniania takich pracownikom ─ tłumaczy Marcin Wacławek, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w Alior Banku.

Czytaj także: Alior Bank ma zgodę KNF na działanie jako TPP >>>

To nie pierwsze nominacje Alior Banku do prestiżowych nagród BAI. Dziś bank może pochwalić się aż 4 statuetkami zdobytymi w latach 2012, 2013, 2016 i 2017.

Organizatorem konkursu jest Bank Administration Institute (BAI), jedno z największych stowarzyszeń instytucji finansowych, działające nieprzerwanie od 1924 r. Nagrody za innowacje BAI przyznaje od 8 lat.

Źródło: Alior Bank
Udostępnij artykuł: