Alior Bank wspólnie z First Data wdrożył Apple Pay

Technologie i innowacje / Z rynku

Klienci Alior Banku jako jedni z pierwszych w Polsce płacą już zbliżeniowo iPhone’em za pomocą Apple Pay. Aplikacja wystartowała 19 czerwca, skorzystać z niej mogą posiadacze kart zbliżeniowych Mastercard w Alior Banku. Krótki czas wdrożenia, testowania i udostępnienia mobilnych płatności NFC od firmy Apple był możliwy dzięki wsparciu First Data Polska, partnera outsourcingowego Alior Banku od 10 lat.

Już 95% terminali płatniczych działających na polskim rynku obsługuje płatności zbliżeniowe, w tym Apple Pay

Udostępniając klientom Apple Pay, Alior Bank kolejny raz znalazł się w czołówce innowatorów polskiej bankowości. Start Apple Pay wyznacza kolejny ważny moment w rozwoju polskiego rynku płatności. Bardzo mnie cieszy, że dzięki Alior Bankowi długie oczekiwanie właścicieli smartfonów Apple dobiegło końca i mogą ich używać do mobilnych płatności zbliżeniowych – mówi Agata Strzelecka wiceprezes zarządu Alior Banku.Szybkie wdrożenie systemu Apple Pay to efekt naszej współpracy partnerskiej z First Data Polska.

Od dziesięciu lat wspieramy Alior Bank we wprowadzaniu innowacyjnych produktów i usług w obszarze kart płatniczych i płatności mobilnych. Naszym najnowszym przedsięwzięciem jest wdrożenie Apple Pay. Dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia ekspertów banku, Mastercard i First Data zrealizowaliśmy ten projekt w ekspresowym tempie – podkreśla Jolanta Rycerz, członek zarządu First Data Polska. – Jako partner outsourcingowy wiemy, jak maksymalizować wykorzystanie dostępnej technologii i infrastruktury, aby efektywnie wspierać bank w osiąganiu celów biznesowych.

Apple Pay – jak to działa?

Już 95% terminali płatniczych działających na polskim rynku obsługuje płatności zbliżeniowe, w tym Apple Pay. Aby zapłacić Apple Pay, wystarczy dodać kartę do aplikacji Wallet na iPhone’ach z funkcją NFC (w modelach iPhone 6 i nowszych, w tym SE). Transakcje będą potwierdzane odciskiem palca lub PIN-em. Z Apple Pay można także skorzystać robiąc zakupy w mobilnych aplikacjach na iOS-a a także w przeglądarce Safari.

Bezpieczeństwo transakcji Apple Pay, oprócz typowych dla kart zbliżeniowych rozwiązań używanych w ramach standardu EMV, takich jak np. szyfrowanie danych, zapewnia też technologia tokenizacji, realizowana w usłudze Mastercard Digital Enablement Service. Dzięki niej dane karty są zastępowane tzw. tokenem, czyli ciągiem cyfr, który jest bezwartościowy dla osób postronnych. W efekcie wrażliwe dane karty są chronione i nie są udostępniane nawet sprzedawcy. Dany token jest też przypisany do konkretnego smartfona, więc zapłacenie nim za pomocą innego urządzenia jest niemożliwe.

Rola First Data Polska

First Data Polska i Alior Bank łączy wieloletnie partnerstwo biznesowe w obszarze technologii płatniczych. Już wcześniej bank wykorzystał autorskie rozwiązanie First Data™ Mobile Platform do wdrożenia płatności mobilnych Google Pay, rozszerzając współpracę z firmą o Apple Pay. Projekt został przeprowadzony w rekordowo szybkim czasie. W zaledwie 2 miesiące specjaliści First Data we współpracy z Alior Bank i Mastercard dokonali pełnego wdrożenia projektu wraz z certyfikacją. Klienci Alior Banku mogą szybko i bezbłędnie realizować transakcje wykonane przy użyciu Apple Pay, mając gwarancję bezpieczeństwa na każdym etapie procesu płatności.

Udostępnij artykuł: