Allegro pod lupą UOKiK, jest odpowiedź spółki

Z rynku

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk Allegro, w którym sprawdzi czy mogło dojść do naruszenia przepisów antymonopolowych - podał urząd w komunikacie.

Allegro
Fot. stock.adobe.com/monticellllo

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk Allegro, w którym sprawdzi czy mogło dojść do naruszenia przepisów antymonopolowych - podał urząd w komunikacie.

Prezes @UOKiKgovPL wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk @Allegro_Group, w którym sprawdzi, czy mogło dojść do naruszenia przepisów antymonopolowych #UOKiK #Allegro

"W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK przyjrzy się zmianom w regulaminie Allegro...

Jak podano, w ramach postępowania UOKiK między innymi przyjrzy się zmianom w regulaminie Allegro dotyczącym pobierania prowizji od sprzedaży.

"Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji" – powiedział Chróstny.

... i zasadom zwrotów pobranych prowizji

UOKiK zamierza przyjrzeć się również przyjętym przez Allegro zasadom zwrotów pobranych prowizji (naliczanie tzw. rabatów transakcyjnych) w sytuacji, w której kupujący odstępuje od umowy zawartej za pośrednictwem platformy internetowej. Urząd przeanalizuje również zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart.

Czytaj także: Allegro zmienia zasady bezpieczeństwa swoich klientów >>>

"Oceniając regulamin Allegro pod kątem stosowania klauzul niedozwolonych, wątpliwości Prezesa UOKiK budzi postanowienie regulujące zasady wprowadzania zmian do regulaminu świadczenia usług, m.in. przewidujące "akceptację" zmian w regulaminie bez aktywności ze strony użytkownika portalu (np. poprzez automatyczne odnowienie oferty w serwisie). UOKiK analizuje, czy wyżej opisane klauzule mogą być niedozwolone" - napisano.

"Allegro poważnie traktuje zgodność z przepisami, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i konkurencji"

Allegro poważnie traktuje zgodność z przepisami, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony konkurencji - poinformowała spółka w oświadczeniu, po wszczęciu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowania wyjaśniającego, czy Allegro nie naruszyło przepisów antymonopolowych.

"Traktujemy zgodność z przepisami prawa bardzo poważnie, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony konkurencji (...). Allegro będzie w dalszym ciągu w pełni współpracować z UOKIK, udostępniając niezbędne informacje i dokumenty. Jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszej działalności" - napisano.

Czytaj także: Allegro wyświetli przewidywany czas dostawy >>>

"Powodzenie naszej firmy zależy w dużej mierze od powodzenia przedsiębiorców, którzy sprzedają na naszej platformie oraz od zadowolenia klientów. Zmiany w naszych regulaminach, zwłaszcza dotyczące zmian opłat, czy wprowadzenia nowych programów - takich jak Allegro Smart! - są poprzedzone wnikliwą analizą całego otoczenia biznesowego. A ich celem jest zawsze budowanie sprawiedliwego ekosystemu dla konsumentów, sprzedawców i platformy Allegro" - dodano.

Allegro .pl jest największą platformą handlu elektronicznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ma ponad 21 mln zarejestrowanych klientów. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: