Allianz ubezpiecza największy projekt polskiej energetyki

Finanse i gospodarka

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna realizację kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole.

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna realizację kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole.

Liderem konsorcjum, które kompleksowo ubezpiecza ten projekt, jest Allianz. W skład konsorcjum weszły także PZU, Warta, Ergo Hestia i Generali.

Łączna wartość inwestycji wynosi 11,6 mld zł, zaś składka za cały program ubezpieczeniowy wynosi 141 mln.

Jest to największy tego typu projekt realizowany aktualnie w Europie.

"To pierwszy tego typu program ubezpieczeniowy w Polsce, który obejmuje wszystkie możliwe ryzyka związane z budową i montażem oraz okres eksploatacji przez pierwsze dwa lata" - mówi Tomasz Kukuła, menedżer Wydziału Ubezpieczeń Technicznych, odpowiedzialny za projekt.

Ubezpieczenie projektu rozbudowy Elektrowni Opole obejmuje ubezpieczenie budowlano-montażowe, ubezpieczenie transportu na plac budowy wszystkich podzespołów i materiałów, różne typy ubezpieczenia OC, łącznie ze szkodami w środowisku naturalnym, a także ubezpieczenie utraty przyszłego zysku, jeśli nastąpi opóźnienie w pracach na skutek szkody w transporcie czy na budowie. Po odbiorze projektu przewidziane jest także dwuletnie ubezpieczenie majątkowe, ubezpieczenie maszyn od awarii oraz od utraty zysku.

Przy konstruowaniu warunków ubezpieczenia firma korzystała z doświadczeń Allianz Global Corporate and Specialty (AGCS), specjalistycznej spółki z grupy Allianz zajmującej się obsługą największych ryzyk korporacyjnych i specjalistycznych.

Źródło: PIU

Udostępnij artykuł: