Amerykanie świętują 1 maja

Komentarze ekspertów

Ze względu na przypadające na ostatni czwartek Święto Pracy, koniec tygodnia na rynku finansowym został zdominowany przez informacje docierające zza Oceanu.

Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, podczas majowego posiedzenia FOMC podjęto decyzję o redukcji programu luzowania ilościowego o kolejne 10 mld dolarów, do poziomu 45 mld dolarów miesięcznie. “Wzrost aktywności w amerykańskiej gospodarce przyspieszył w ostatnim czasie po wcześniejszym silnym spowolnieniu. Wydaje się, że mocniej rosną wydatki gospodarstw domowych” – czytamy w komunikacie.

W optymistyczne prognozy Fed wpisują się także opublikowane w piątek dane obrazujące sytuację na amerykańskim rynku pracy, gdzie w kwietniu liczba osób zatrudnionych w sektorze pozarolniczym wzrosła z 203K do 288K. Pozytywnym zaskoczeniem okazał się również spadek stopy bezrobocia do poziomu 6.3%, co było najlepszym wynikiem od sierpnia 2008 roku.

W Europie dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji informacji o dynamice inflacji PPI w strefie euro. Poznaliśmy także wartość indeksu Sentix obrazującego zaufanie europejskich inwestorów. Popołudniu, z USA napłyną natomiast wiadomości na temat kondycji tamtejszego sektora usługowego – analitycy spodziewają się wzrostu indeksu ISM z 53.1 pkt do 54.1 pkt.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: