Amerykańska gospodarka w centrum uwagi

Komentarze ekspertów

W minionym tygodniu oczy inwestorów skierowane były na gospodarkę amerykańską. W środę dużo wyższy od prognoz odczyt PKB dla II kwartału amerykańskiej gospodarki znacznie pomógł aprecjacji dolara do większości walut.

W minionym tygodniu oczy inwestorów skierowane były na gospodarkę amerykańską. W środę dużo wyższy od prognoz odczyt PKB dla II kwartału amerykańskiej gospodarki znacznie pomógł aprecjacji dolara do większości walut.

Amerykańska gospodarka nieoczekiwanie przyśpieszyła w II kwartale. Odczyt PBK wyniósł 4%, w stosunku do prognoz 3,1%, co było dużym zaskoczeniem na rynkach finansowych. Dobre odczyty PBK przyćmiły raport ADP o sytuacji na rynku pracy, czy posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który po raz kolejny ograniczył program QE3 o kolejne 10 mld USD do 25 mld USD.

Wszystkie te czynniki spowodowały silne umocnienie dolara amerykańskiego do głównych walut, chociaż przecena na EUR/USD zaczęła się już dużo wcześniej, bo od przebicia ważnego wsparcia na poziomie 1,35. Wprawdzie końcówka tygodnia, a zarazem początek sierpnia przyniósł spore odbicie na wspomnianej parze m.in. ze względu na słabsze dane  z rynku pracy w Stanach, niemniej jednak dalsza aprecjacja amerykańskiej waluty jest najbardziej prawdopodobna.

Warto również wspomnieć o parze GBP/USD, której kurs w środę wybił się z prawie rocznego kanału wzrostowego i nawet piątkowe gorsze dane ze Stanów nie zatrzymały spadków. Obecnie kurs może spaść nawet w okolice 1,66, jednak nawet taka korekta nie musi oznaczać trwałej zmiany trendu.

W tym tygodniu na uwagę zasługuje posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, którego polityka monetarna obecnie jest w kontrze do polityki FED-u. Luźna polityka ECB w postaci ostatnich obniżek stóp procentowych oraz zapowiedź kontynuacji programu LTRO może tylko wspierać prowzrostowy scenariusz dla dolara.

Rynek akcji nie podzielił jednak tego entuzjazmu dla dolara. Wszystkie główne amerykańskie indeksy zakończyły ubiegły tydzień na sporych minusach. W ślad za nimi ruszyły indeksy z europejskich parkietów, w tym WIG20. Czyżby rynek kapitałowy już dyskontował zapowiadane zaostrzenie polityki monetarnej przez FED, czy mamy do czynienia jedynie z większą korektą? Na odpowiedź jeszcze chwilę musimy poczekać.

Ostatni tydzień nie był łaskawy dla złotego w relacji do amerykańskiej waluty. Kurs USD/PLN wzrósł o 5 gr. Obecna sytuacja na wykresie, a konkretnie świeca piątkowa i dzisiejsza, sugerują, że możemy być świadkami skorygowania tego ruchu. Długoterminowe spojrzenie daje jednak obraz dalszego ruchu wzrostowego, który może być następstwem wybicia z kilkumiesięcznej konsolidacji na tej parze.

Bartosz Zawadzki,
Specjalista ds. Rynków Finansowych,
Admiral Markets

Udostępnij artykuł: