Analitycy: banki z GPW pokażą w III kwartale wzrost zysku do 3 mld zł

Z rynku

Zysk giełdowych banków w III kwartale 2021 r. wyniesie łącznie 3 mld zł, będzie więc 18 proc. wyższy niż rok wcześniej i zbliżony do wyniku z ubiegłego kwartału. Bankom pomogą rosnące przychody z podstawowej działalności, a ciążyć będą rezerwy na kredyty w CHF - wynika z danych zebranych przez PAP Biznes.

Szyld banku
Fot. stock.adobe.com/bluraz

Zysk giełdowych banków w III kwartale 2021 r. wyniesie łącznie 3 mld zł, będzie więc 18 proc. wyższy niż rok wcześniej i zbliżony do wyniku z ubiegłego kwartału. Bankom pomogą rosnące przychody z podstawowej działalności, a ciążyć będą rezerwy na kredyty w CHF - wynika z danych zebranych przez PAP Biznes.

W przyszłym tygodniu zaczyna się sezon publikacji wyników za III kwartał przez giełdowe banki. Pierwsze wyniki poda we wtorek 26 października Bank Millennium, a w środę Santander Bank Polska i Alior Bank.

Z danych zebranych wśród ankietowanych przez PAP Biznes analityków wynika, że w III kwartale 2021 roku zysk dziesięciu notowanych na GPW banków wyniesie łącznie 2,98 mld zł, co oznaczać będzie wzrost o 18 proc. w ujęciu rok do roku i zysk zbliżony do wyniku z ubiegłego kwartału.

Czytaj także: „Wyniki operacyjne banków w III kw. będą solidne”; po podwyżce stóp procentowych rosną oczekiwania dalszej poprawy >>>

Podstawowe linie przychodowe banków, czyli wyniki odsetkowy oraz wynik z opłat i prowizji wzrosnąć mają zarówno rok do roku, jak i kwartał do kwartału, przy czym największy wzrost (ponad 14 proc. rdr) spodziewany jest w przypadku wyniku z prowizji.

Poniżej konsensus wyników dziesięciu banków za III kwartał 2021 roku (w mln zł):

 III kw wgrdrkdk
 konsensusu  
Wynik odsetkowy100123,8%2,5%
Wynik z prowizji418214,4%2,9%
Koszty ogółem64524,5%1,5%
Saldo rezerw*-1625-25,4%8,7%
Zysk netto298118,2%2,1%

* bez rezerw na ryzyko prawne dot. kredytów CHF.

Banki będą beneficjentami rosnącej aktywności ich klientów

Analitycy oceniają, że banki w III kwartale będą beneficjentami rosnącej aktywności ich klientów, zwłaszcza w segmencie kredytów hipotecznych i gotówkowych.

BIK informował wcześniej, że wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa i przekroczyła 8,1 mld zł. W miesiącu tym odnotowano ponownie bardzo wysokie dodatnie dynamiki zarówno wartości (80,1 proc. rdr), jak i liczby udzielonych kredytów (53 proc.).

Wysokie rezerwy na portfele kredytów frankowych

Rynek spodziewa się, że trzeci kwartał będzie kolejnym okresem wysokich rezerw na portfele kredytów frankowych.

Wielkości tych rezerw podały trzy giełdowe banki: Bank Millennium, mBank oraz BNP Paribas Bank Polska. Wynieść mają one łącznie w III kwartale 1,2 mld zł, czyli będą 23 proc. większe niż w II kwartale. Banki te zawiązały już w sumie rezerwy na ten cel o wartości ponad 5,3 mld zł. Kosztów związanych z tym portfelem rynek spodziewa się także w Santanderze, a nieznaczną rezerwę na ten cel zawiązać ma Getin Noble Bank.

Według szacunków, dużą kwartalną stratę zanotuje w tym kwartale Bank Millennium. Bank zapowiedział już, że wskutek rezerw na ryzyko prawne w III kwartał będzie czwartym z rzędu, w którym będzie miał stratę.

Zgodnie z prognozami, wynik Getin Noble Banku będzie oscylował wokół zera.

W porównaniu do II kwartału 2021 roku, największego wzrostu zyskowności rynek spodziewa się w przypadku Santandera (wzrost 107 proc.), a największy spadek zyskowności dotyczyć ma mBanku (82 proc.). Ten drugi bank informował wcześniej o zawiązaniu dużych rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami w CHF, ale zapowiedział jednocześnie, że pomimo tych rezerw w III kwartale zanotuje zysk.

W ujęciu rok do roku dużej poprawy zyskowności rynek spodziewa się przede wszystkim w przypadku PKO BP, Pekao SA oraz Alior Banku (odpowiednio o: 73 proc., 66 proc. i 61 proc.).

Poniżej konsensusy oczekiwań wyników netto poszczególnych banków w III kwartale 2021 roku (w mln zł):

 III kw '21rdrkdk
 konsensusu  
Santander PL460-4%107%
mBank19-81%-82%
Millennium-281 40%
ING BSK56428%-8%
Bank Handlowy81-30%11%
Bank Pekao61566%2%
PKO BP123073%0%
Alior Bank13261%7%
BNP Paribas164-29%24%
Getin Noble Bank-2,0-97% 

Harmonogram publikacji wyników za III kwartał 2021 r.:

Millennium26 października
Alior27 października
Santander27 października
mBank3 listopada
Pekao4 listopada
ING4 listopada
PKO BP5 listopada
BNP Paribas9 listopada
Handlowy9 listopada
Getin10 listopada

Wyliczenia PAP Biznes obejmują PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank Handlowy, Bank Millennium, Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska oraz Getin Noble Bank i oparte są na prognozach ośmiu biur maklerskich.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: