Analitycy: duży wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w styczniu

Gospodarka

Fot. Pixabay.com

Wzrost produkcji przemysłowej przyspieszył silnie w styczniu wobec poprzedniego miesiąca (r/r). Według ekonomistów ankietowanych przez ISBnews, produkcja wzrosła w ostatnim miesiącu średnio o 8,8% r/r. Inflacja cen producentów (PPI) nieco spowolniła - analitycy spodziewają się inflacji PPI na poziomie ok. 0,2% r/r.

Duży wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w styczniu - prognozują analitycy

Trzynastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacuje, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 4,3% do 11,8% wzrostu r/r przy średniej w wysokości 8,78% wzrostu r/r w styczniu br. wobec wzrostu o 2,7% r/r w grudniu ub.r. Według ekonomistów, produkcja budowlana w ubiegłym miesiącu odnotowała wzrost średnio o 20,1% (prognozy od 15,5% do 30% wzrostu r/r) wobec wzrostu o 12,7% r/r w grudniu ub.r.

Analitycy spodziewają się, że w przypadku cen producentów w styczniu 2018 r. odnotowaliśmy od 0,3% r/r spadku do 1,2% r/r wzrostu, przy średniej na poziomie 0,19% r/r (wobec wzrostu o 0,3% r/r w grudniu br.).

 

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,6%

Wzrost sprzedaży detalicznej w styczniu przyspieszył – do ok. 7,6% r/r wobec 6% r/r wzrostu w grudniu 2017 r. – uważają także analitycy ankietowani przez ISBnews.

Prognozy dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews wahają się od 6% do 10,2% wzrostu, przy średniej na poziomie 7,57% wzrostu.

 Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: