API: Standard Otwartej Bankowości na portalu Cinkciarz.pl

Z rynku

Logo Cinkciarz.pl
Źródło: Cinkciarz.pl

Portal Cinkciarz.pl realizując unijną dyrektywę PSD II, udostępnił API wraz z dokumentacją techniczną. Mogą z nich korzystać wszystkie instytucje finansowe z certyfikatem kwalifikowanym TPP (z ang. Third Party Providers).

Portal @CinkciarzPL realizując unijną dyrektywę #PSD2, udostępnił #API wraz z dokumentacją techniczną #Cinkciarz

Na terenie Unii Europejskiej zasady dostępu do bankowych danych klientów określa dyrektywa PSD II. Regulacje definiujące warunki funkcjonowania instytucji płatniczych, pozwalają klientom na swobodny wybór dostawcy usług finansowych. Z kolei banki oraz niebankowe instytucje płatnicze zostały zobowiązane do udostępnienia rachunków płatniczych klientów w sieci poprzez API (z ang. Application Programming Interface) lub inny rodzaj interfejsu.

Dostęp dla tzw. firm trzecich

Conotoxia Sp. z  o.o. oferująca usługi na portalu Cinkciarz.pl, odpowiadając na stawiane wymagania, opublikowała właśnie swoje API. Interfejs dostępowy zbudowany jest na podstawie specyfikacji NextGenPSD2 API. Jego implementacja umożliwia dostęp do rachunków płatniczych klientów portalu instytucjom finansowym z certyfikatem kwalifikowanym TPP, czyli tzw. firmom trzecim. Zyskują one możliwość inicjowania nowych transakcji płatniczych, a także pobierania historii operacji na rachunku oraz ich szczegółów. Oczywiście wgląd do tych danych jest możliwy tylko w sytuacji, w której klient wyrazi na to zgodę.

Czytaj także: Nadchodzi otwarta bankowość. Bank Millennium udostępnił środowisko testowe API >>>

– Dzieląc się API, dajemy innym instytucjom możliwość wykorzystania opracowanych przez nas rozwiązań w ich biznesie. Nasze API jest stale rozwijane, a stworzona baza wiedzy i dokumentacji ułatwi proces integracji z oferowanymi przez nas usługami — wyjaśnia Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl.

Źródło: Cinkciarz.pl
Udostępnij artykuł: