Areva na fali wzrostowej

Komentarze ekspertów

Francuski koncern Areva, który jest światowym liderem w produkcji reaktorów jądrowych, podpisał niedawno serię umów na rzecz francusko - chińskiego partnerstwa w dziedzinie energii jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii.

Francuski koncern Areva, który jest światowym liderem w produkcji reaktorów jądrowych, podpisał niedawno serię umów na rzecz francusko - chińskiego partnerstwa w dziedzinie energii jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii.

Areva, w konsorcjum z Siemensem podpisała kontrakt m. in. ze spółką należącą do China National Nuclear Corporation (CNNC), na dostawę technologii instrumentacji i kontroli do dwóch wodno - ciśnieniowych reaktorów Fuqing 5 i 6 o mocy 1000 MW każdy. Konstrukcję reaktora nr 5 zaplanowano na rok 2014. Prace nad reaktorem Fuqing 6 mają zostać zakończone rok później.

Francuski koncern dodatkowo wyposaży reaktory w technologię bezpieczeństwa cyfrowego Teleperm. System ten posiada obenie 14 reaktorów jądrowych w 16 krajach  m. in. USA, Rosji, Niemczech i Szwajcarji, w których to spełnia najbardziej restrykcyjne standardy. Ta coraz bliższa współpraca obu partnerów jest wypadkową wcześniejszych umów na dostawę tej technologii do innych chińskich reaktorów tj. Quinshan 1, Tianwan 1 i 2, Ling Ao 3 i 4, jak również tych w budowie Fuqing 3 i 4 oraz Taishan EPR 1 i 2.

Areva oraz CNNC podpisały również listy intencyjny na rzecz wspólnych działań mających na celu zainicjowanie powstania zakładu fabrykacji i przetwórstwa stopu cyrkony na terenie Chin. Plan zakłada wyprodukowanie 600 ton tego surowca używanego w produkcji paliwa nuklearnego do roku 2017. List intencyjny jest częścią współpracy która toczy się już od 2010, a odbywa się za sprawą przedsiębiorstwa CAST produkującego rury cyrkonowe.
Areva podpisała również umowę ze swoim długoletnim partnerem China General Nuclear Power Corporation (CGN), która dotyczy współpracy w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, energii słonecznej, biomasy jak również możliwości i zakresu przechowywania energii. Areva jako zarazem producent i ekspert w dziedzinie produkcji turbin dla morskich farm wiatrowych, ma się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem natomiast wkład chińskiego partnera ma polegać na udziale kapitałowym jako inwestor, developmencie projektów oraz działalności operacyjnej powstałych elektrowni wiatrowych w Chinach oraz Europie.

Francuski koncern, ma na całym świecie zainstalowane moce w OZE sięgające 2500 MW w tym 300 MW energii solarnej. Obecnie wdraża projekty dotyczące morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy 600 MW.

Ww. umowy mają umocnić pozycję Arevy jako jednego z głównych Chińskich partnerów w dziedzinie energetyki jądrowej oraz OZE, jak również podkreślić jej obecność na tych rynkach, twierdzi Luc Oursel, CEO Arevy.

Kurs jądrowego potentata od października zeszłego roku, kiedy ich wartość oscylowała w granicy 12 EUR, znajduje się w coraz lepszej kondycji przy wyraźnym trendzie wzrostowym, a obecnie dotarł do niespełna 20 EUR. Najbliższy opór inwestorzy napotkają na poziomie 21 EUR to szczyt z początku stycznia. Silne wsparcie znajduje się na poziomie 18,40 EUR. Jest wielce prawdopodobne, że trend wzrostowy zostanie utrzymany przy dobrych nastrojach na francuskim parkiecie. Przeszkodą w kontynuacji wyznaczonego kierunku mogła by być ogólna dekoniunktura na rynku kapitałowym lub kolejne niepokojące sygnały dochodzące z sektora bankowego w Chinach, który przechodząc kryzys mógłby wstrzymać finansowanie dla wielu projektów energetycznych.

Łukasz Kowalczuk,
specjalista rynku CFD i Forex,
City Index

Udostępnij artykuł: