Asseco Banking Forum 2016

Tylko u nas

W tym roku kolejną edycję konferencji Asseco Banking Forum zdominowała dyskusja o miejscu banków w świecie zdominowanym przez nowe technologie i konkurencję ze strony dynamicznie rozwijających się firm z sektora Financial Technology (FinTech).

W tym roku kolejną edycję konferencji Asseco Banking Forum zdominowała dyskusja o miejscu banków w świecie zdominowanym przez nowe technologie i konkurencję ze strony dynamicznie rozwijających się firm z sektora Financial Technology (FinTech).

Jak mówił 11 października w trakcie dyskusji panelowej zatytułowanej "Czy banki w Polsce są gotowe na rozwój branży Fintech?" Sławomir Lachowski jeden z twórców koncepcji banku internetowego mBank a obecnie prezes G-Rock (Gibraltar), by przetrwać na rynku, banki muszą stać się fintechami. W dyskusji brali też udział: Michał Mrożek, prezes zarządu HSBC Bank Polska; Krzysztof Rosiński, prezes zarządu Getin Noble Bank S.A., Andrzej Reich, dyrektor Departamentu w Komisji Nadzoru Finansowego i Zbigniew Pomianek, wiceprezes zarządu Asseco Poland S.A. Jak podkreślano w trakcie dyskusji, banki mogą skutecznie wykorzystać nowe technologie do zapewnienia lepszych usług dla klientów. Jeśli by tego nie zrobiły, to wtedy zastąpią je w tym firmy Fintech. Jak podano, tylko w Londynie w tym sektorze pracuje 40 tys. osób. To świadczy o tym, że są to już znaczące firmy o dużym potencjale. Regulatorzy na świecie różnie podchodzą do regulowania tego sektora. Nowe możliwości jego rozwoju daje wprowadzenie dyrektywy PSD2 - w sprawie usług płatniczych rozszerzająca ramy ich świadczenia. W konfrontacji z firmami Fintech przepisy z jednej strony chronią sektor bankowy, ale równocześnie "pętają" możliwości swobodnego rozwoju usług świadczonych przez banki. Jako przykład podawano możliwość swobodnego korzystania z technologii oferowanych w ramach "chmury obliczeniowej". W dalszej części spotkania zaprezentowany został raport "Technology Vision for Banking 2016" autorstwa firmy Accenture. Przedstawił go Karol Mazurek, dyrektor zarządzający Obszaru Bankowości w Accenture Polska. Mówił między innymi o środowisku platform, bo według specjalistów Accenture bez współpracy między różnymi platformami nie ma dla banków przyszłości. Banki muszą być też w pełni cyfrowe. Warto zauważyć, że bank może stać się dziś również dostawcą cyfrowej tożsamości dla swoich klientów.

Podczas Forum przedstawiono nowości Asseco dla sektora bankowego, a na przykładzie Raiffeisen Bank Polska S.A. pokazano możliwości rozwiązania Asseco Customer Banking Platform (Asseco CBP). Jest to system wykorzystujący miniaplikacje. Pozwala to użytkownikom personalizować bankowość elektroniczną.

Wśród obecnych na sali był Aleksander Lesz założyciel firmy informatycznej Softbank, którą w 2007 roku przejęła Asseco Poland. Jak stwierdził, witając uczestników konferencji Adam Góral prezes zarządu Asseco Poland, to właśnie zespół specjalistów przejętych z Softbanku wnosi znaczący wkład w rozwój systemów informatycznych dla sektora bankowego opracowywanych i rozwijanych dziś przez Grupę Asseco.

Bohdan Szafrański

Udostępnij artykuł: