Ateny przedstawią listę reform

Komentarze ekspertów

W piątek uwagę inwestorów przyciągnęły informacje napływające z Brukseli, gdzie w czasie spotkania przedstawicieli Grecji i państw Unii Europejskiej podjęto decyzję o przyśpieszeniu prac nad realizacją warunków przedłużenia programu pomocy finansowej dla Aten.

“Jesteśmy bardziej optymistyczni po tych rozmowach. Myślę, że wszystkie strony potwierdziły swoje intencje, by postarać się zrobić jak najlepiej, by przezwyciężyć trudności greckiej gospodarki tak szybko, jak to możliwe” – powiedział premier Grecji, Aleksis Tsipras. Zgodnie z postanowieniami, w najbliższych dniach grecki rząd ma przedstawi pełną listę reform, które – po zaakceptowaniu przez Trojkę – zagwarantują Atenom wypłatę kolejnej transzy pożyczki. Wiadomość o zawarciu porozumienia między Grecją a jej wierzycielami w pozytywny sposób wpłynęła na sytuacją panującą na giełdzie w Atenach, a także sprzyjała umocnieniu EUR/USD, który podczas piątkowej sesji wzrósł o 1.42%, sięgając poziomu 1.0879.

150323.wakeup.550x

Popołudniu zza Oceanu napłyną informacje o sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym. Istotny wpływ na przebieg dzisiejszej sesji mogą mieć także wystąpienia przedstawicieli największych banków centralnych, w tym Mario Draghiego, który będzie przemawiał dzisiaj przed komisją ds. gospodarczych i monetarnych Parlamentu Europejskiego.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: