Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc.

Gospodarka

Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Bank Anglii
Fot. stock.adobe.com/ryanking999

Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się zachowania stóp procentowych bez zmian. Decyzja została podjęta jednogłośnie.

W czwartek bank utrzymał target zakupu aktywów - na poziomie 895 mld funtów. BoE podwyższył go ostatni raz 5 listopada 2020 r., o 150 mld funtów z 745 mld funtów. Za utrzymaniem obecnego targetu głosowało 7 z 9 członków BoE.

Czytaj także: Norwegia: bank centralny podwyższył stopy procentowe >>>

Bankierzy uważają dotychczasowe stanowisko polityki pieniężnej za właściwe

Z komunikatu BoE wynika, że bankierzy uważają dotychczasowe stanowisko polityki pieniężnej za właściwe.

"W ostatnich bezprecedensowych okolicznościach gospodarka została poddana bardzo dużym wstrząsom. Biorąc pod uwagę opóźnienie między zmianami w polityce pieniężnej a ich wpływem na inflację, Komitet, oceniając właściwe stanowisko w tej dziedzinie, jak zwykle koncentruje się na średnioterminowych perspektywach inflacji, a nie na czynnikach, które prawdopodobnie będą przejściowe" - dodano.

Czytaj także: W Szwajcarii stopy procentowe bez zmian >>>

BoE prognozuje wzrost inflacji w najbliższych kwartałach

BoE prognozuje także wzrost inflacji w najbliższych kwartałach.

"Oczekuje się, że inflacja CPI wzrośnie w najbliższym czasie, do nieco powyżej 4 proc. w IV kw. 2021 r., głównie ze względu na kształtowanie się cen energii i towarów" - podano.

Ostatni raz BoE obniżył główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc. 19 marca 2020 r. Wcześniej Bank Anglii obciął benchmarkową stopę procentową o 50 pb do 0,25 proc. na nadzwyczajnym posiedzeniu 11 marca 2020 r.

Funt zwyżkuje wobec dolara o 0,55 proc. do 1,3691.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: