Bank BPH przedłużył pomoc dla frankowiczów do końca czerwca 2018 r.

Finanse osobiste

Fot. Pixabay.com

Bank BPH zadecydował o przedłużeniu pakietu pomocowego tzw. sześciopaka dla osób spłacających kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich do końca czerwca 2018 r.

Bank #BPH przedłużył okres obowiązywania sześciopaka do końca czerwca 2018 r. #frankowicze

Wprawdzie kurs szwajcarskiej waluty jest dziś zdecydowanie niższy niż przed rokiem, kiedy jej notowania oscylowały wokół 4,1 zł za 1 CHF – to bank podjął decyzję o przedłużeniu okresu obowiązywania pakietu pomocowego dla ‚frankowiczów’ – do końca czerwca 2018 roku – napisano w komunikacie banku.

BPH przypomniał, że kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich to zdecydowana większość portfela kredytowego Banku BPH, który pozostał w tym banku po podziale i przejęciu części działalności przez Alior Bank.

Co obejmuje pakiet pomocowy w Banku BPH?

– Po podziale banku w dalszym ciągu obsługujemy klientów hipotecznych, z których większość to posiadacze kredytów w CHF. Dziś kurs szwajcarskiej waluty jest zdecydowanie niższy niż rok temu, mimo to podjęliśmy decyzję o przedłużeniu okresu obowiązywania pakietu pomocowego o kolejne sześć miesięcy. Nie wykluczamy też, że w przyszłym zdecydujemy o przedłużeniu ‚sześciopaka’ na kolejny okres – wszystko będzie zależało od sytuacji legislacyjnej i rynkowej – powiedział prezes BPH Paweł Bandurski.

Pakiet pomocowy w Banku BPH obejmuje: obniżenie spreadu walutowego dla franka szwajcarskiego – w tej chwili wynosi on 2,53%, uwzględnienie ujemnej wartości indeksu LIBOR przy ustalaniu oprocentowania wartości kredytu mieszkaniowego, możliwość przewalutowania walutowego kredytu hipotecznego na złotówki po średnim kursie NBP, brak obowiązku dodatkowego ubezpieczania kredytu – jeśli klient spłaca raty w terminie, możliwość złożenia wniosku o zmianę zabezpieczenia kredytu walutowego, bardziej elastyczne zasady restrukturyzacji zadłużenia, a także możliwość wnioskowania o wakacje kredytowe na okres miesiąca, lub 3 miesięcy – w przypadku urodzenia lub adopcji dziecka.

W I półroczu 2017 r. Alior Bank sfinalizował proces przejmowania aktywów wydzielonej części Banku BPH. W dniach od 24 do 26 marca 2017 roku zakończył się ostatni etap łączenia obu banków – fuzja operacyjna, polegająca na przeniesieniu danych ponad 2,7 mln klientów przejętej części Banku BPH do systemów informatycznych Alior Banku S.A.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: