Bank centralny Szwajcarii utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank Anglii zdecydował się na cięcie

Gospodarka

Franki szwajcarskie
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian, uznając, że wyjątkowo luźna polityka monetarna jest obecnie jeszcze bardziej konieczna. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynosi minus 0,75 proc. - podał bank w czwartek w komunikacie. Z kolei Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc.

Bank centralny Szwajcarii (#SNB) utrzymał #StopyProcentowe bez zmian, uznając, że wyjątkowo luźna polityka monetarna jest obecnie jeszcze bardziej konieczna #CHF #koronawirus #COVID19

Takiej decyzji SNB spodziewali się ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści.

Frank szwajcarski jest teraz bardzo wysoko wyceniany

Bank wskazał, że frank jest teraz bardzo wysoko wyceniany, a SNB zintensyfikuje interwencje na rynku walutowym, aby powstrzymać umacnianie się krajowej waluty, której kurs osiągnął 5-letnie maksimum. To ostrzeżenie dla rynków, że SNB będzie bardziej agresywnie odpierać nieuzasadnione umocnienie waluty.

SNB ocenił, że epidemia koronawirusa wpłynęła na znaczne pogorszenie krótkoterminowych prognoz i stanowi „wyjątkowo duże wyzwanie”.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. RPP tnie stopy procentowe, pierwszy raz od pięciu lat >>>

Bank wskazał, że system finansowy Szwajcarii ma obecnie wystarczającą płynność, ale zmniejszył obciążenie banków z powodu ujemnych stóp procentowych (od 1 kwietnia współczynnik progowy zwolnienia zostanie podwyższony do 30 z 25).

SNB ocenił, że w 2020 r. tempo wzrostu PKB będzie ujemne, a po powrocie do normalności mogłoby notować silny wzrost w 2021 r. 

Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc., zwiększył zakres QE

Z kolei Bank Anglii (BoE) obniżył główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc. – poinformował bank w komunikacie po nadzwyczajnym posiedzeniu w czwartek. Bank zwiększył też target zakupu aktywów o 200 mld GBP do 645 GBP.

Ostatni raz Bank Anglii obciął główną stopę procentową 11 marca, obniżając ją o 50 pb do 0,25 proc.

Target zakupu aktywów netto został ostatni raz zwiększony w sierpniu 2016 r.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Funt zwyżkuje wobec dolara o 0,5 proc. do 1,167. Rentowność brytyjskich 10-latek spada o 2 pb do 0,78 proc.

W środę kurs funta szterlinga spadł do najniższego poziomu wobec amerykańskiej waluty od 1985 r.

W środę prezes Banku Anglii Andrew Bailey powiedział, że Bank Anglii jest gotowy do podjęcia dalszych działań w koordynacji z rządem, w celu zminimalizowania wpływu koronawirusa na gospodarkę.

Bailey jest prezesem Banku Anglii od 17 marca. Zastąpił na stanowisku Marka Carneya. Następne posiedzenie BoE było zaplanowane na 26 marca.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: