Bank Handlowy nie wypłaci dywidendy z zysku za 2019 r.

Z rynku

Czwartkowe Walne Zgromadzenie Banku Handlowego zdecydowało, żeby zysk netto banku za 2019 rok w wysokości 478,8 mln zł pozostawić w całości niepodzielonym - poinformował bank w raporcie.

Główna siedziba banku Citi Handlowy
Główna siedziba banku Citi Handlowy (fot. Citi Handlowy)

Czwartkowe Walne Zgromadzenie Banku Handlowego zdecydowało, żeby zysk netto banku za 2019 rok w wysokości 478,8 mln zł pozostawić w całości niepodzielonym - poinformował bank w raporcie.

Walne Zgromadzenie #BankHandlowy zdecydowało, żeby zysk netto banku za 2019 r. w wysokości 478,8 mln zł pozostawić w całości niepodzielonym @Citi_Handlowy

Decyzja jest zgodna z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego, wyrażonym w piśmie z dnia 26 marca 2020 roku, zgodnie z którym KNF oczekuje zatrzymania przez banki całości wypracowanego w latach poprzednich zysku, w związku z ogłoszonym w Polsce stanem pandemii oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu, jak również ich spodziewanym wpływem na sektor bankowy.

Czytaj także: Bank Handlowy: zysk netto w I kw. 2020 r. wyniósł 26,4 mln zł, poniżej oczekiwań >>>

W 2019 roku bank wypłacił 488,7 mln zł dywidendy, czyli 3,74 zł na akcję. Pozostała część zysku, w kwocie 163,3 mln zł, pozostała niepodzielona.

W strategii bank zakładał przeznaczenie na dywidendę co najmniej 75 proc. zysku

W strategii na lata 2019-2021 bank zakładał przeznaczenie na dywidendę co najmniej 75 proc. zysku.

W połowie maja prezes banku Sławomir Sikora informował, że bank stać jest na wypłatę dywidendy z zysku za 2019 roku i chce rozmawiać z regulatorem, by odłożyła decyzję w sprawie dywidendy do jesieni. Zdaniem prezesa decyzja walnego w tej sprawie "nie wyklucza możliwości podjęcia rozmów i decyzji - w zależności od rozwoju sytuacji - na jesieni".

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: