Bank i Klient: AMRON – odpowiedź sektora bankowego na Rekomendację J

BANK 2013/11

Od 1 października 2013 r. obowiązuje nowa, uchwalona jeszcze we wrześniu poprzedniego roku przez Komisję Nadzoru Finansowego, Rekomendacja J, dotycząca zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach.

Jacek Furga, prezes zarządu, Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o.

Jej zapisy potwierdzają determinację polskiego nadzoru finansowego w dążeniu do zapewnienia polskim instytucjom finansowym dostępu do wiarygodnej informacji o cenach i wartościach nieruchomości, przekładającego się z jednej strony na wzrost efektywności zarządzania ryzykiem kredytowania nieruchomości, a z drugiej strony umożliwiającego działania banków na rzecz poprawy długoterminowej płynności oraz optymalizacji wypełniania wymogów kapitałowych. Paradoksem polskiego rynku nieruchomości jest to, że największym orędownikiem uporządkowania informacji o wartościach nieruchomości jest nadzór finansowy, a realizatorem tej misji i właścicielem największej w kraju bazy danych o cenach i wartościach – Związek Banków Polskich.

[...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: