Bank i Klient: Antylichwa: reaktywacja?

BANK 2013/12

W zamierzchłych czasach na ulicach polskich miast straszyła czarna wołga. Dziś rolę tę zdaje się przejmować poczciwy fiat 126p - z reklamą firm pożyczkowych na dachu. W internecie wprost roi się od wypowiedzi osób, które w wyniku lekkomyślnego skorzystania z oferty tych przedsiębiorstw straciły dorobek życia.

Karol Jerzy Mórawski

Wysokie – nierzadko ukryte – koszty pożyczek wywołały zdecydowaną reakcję różnych środowisk. Projekty ustaw antylichwiarskich przygotowują zarówno eksperci rządowi, jak i opozycja. W walkę z lichwą zaangażowały się również powołane do ochrony obrotu gospodarczego instytucje: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Nadzoru Finansowego.

Objęcie firm pożyczkowych nadzorem KNF, obowiązkowy kaganiec w postaci maksymalnej wysokości RRSO dla wszystkich form kredytu konsumenckiego, wreszcie konieczność analizy zdolności kredytowej pożyczkobiorcy – oto najczęściej pojawiające się propozycje. Które z nich wejdą na stałe do polskiego prawa – przekonamy się już niebawem.

Lichwa, czyli co? Na wstępie należy postawić fundamentalne pytanie: w jakich ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: