Bank i Klient: Banki z sercem

BANK 2012/02

Kilka lat temu w jednym z krajów afrykańskich Jerzy Owsiak płacił za coś kartą kredytową. Gospodarze popatrzyli najpierw na plastik, potem na dyrygenta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zdziwieni zapytali: "Chłopie, masz swój bank i jeszcze zbierasz na fundację?".

Kilka lat temu w jednym z krajów afrykańskich Jerzy Owsiak płacił za coś kartą kredytową. Gospodarze popatrzyli najpierw na plastik, potem na dyrygenta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zdziwieni zapytali: "Chłopie, masz swój bank i jeszcze zbierasz na fundację?".

Artur St. Rolak

Jerzy Owsiak nie ma swojego banku, ale jego orkiestra od kilku lat ma swoją kartę kredytową, a od kilku miesięcy także debetową. To dwie z zaledwie kilku obecnie funkcjonujących na polskim rynku kart typu affinity. Są one wydawane przez banki w porozumieniu z organizacjami pożytku publicznego i mają na celu wsparcie finansowe tych instytucji.

W ostatnich latach światowe instytucje finansowe niewiele zrobiły, aby tzw. ulica patrzyła na nie życzliwym okiem. W USA, Grecji czy we Włoszech było to spojrzenie wyjątkowo nieprzychylne, jednak w Polsce wykluczeni tylko trochę pokrzyczeli w odruchu solidarności i jakoś im przeszło. Tegoroczny – już dwudziesty – Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dobry powód, aby przyjrzeć się bliżej bankowej filantropii.

Na wspólną nutę

Od 14 lat WOŚP jest coraz mocniej związana z Bankiem Pekao SA. Zaczęło się od pań, które w obecności kamer segregowały i liczyły bilon i banknoty wyjmowane z puszek znoszonych przez wolontariuszy. Dziś robią to samo, tyle że mają do pomocy maszyny. Idzie to szybciej i bez ryzyka pomyłki, ale jedno się nie zmieniło – załoga Pekao nadal robi to nieodpłatnie.

– To dwa tysiące ludzi, którzy pracują przez całą niedzielę, nierzadko jeszcze w nocy, a w poniedziałek na ósmą rano normalnie idą do pracy. Nie tylko nie ma przymusu, ale nie ma też problemu z ochotnikami. Zawsze mamy więcej chętnych do pomocy, niż WOŚP potrzebuje. Ludzie przychodzą z dziećmi, które też się wciągają i robi się naprawdę rodzinna impreza – zapewnia Arkadiusz Mierzwa, rzecznik prasowy i dyrektor Biura Relacji z Mediami i Komunikacji Zarządu Pekao S.A.

Bank wspiera orkiestrę i czynem, i gotówką. Wśród pracowników przeprowadzana jest zbiórka pieniędzy (zwykle wynosi ok. 100 tys. zł, drugie tyle dokłada UniCredit Foundation). Ponadto władze Pekao tradycyjnie przekazują WOŚP dotację. W tym roku, mimo kryzysu, została ona podwojona do 2 mln zł. To ponad 4 proc. pieniędzy podarowanych przez wszystkich Polaków.

W aktualnej ofercie Pekao ma trzy karty affinity związane z WOŚP. Kredytowa (w wersjach standard i złotej) jest wydawana od 2003 r. i to właśnie takim plastikiem posługiwał się Jerzy Owsiak we wspomnianej na wstępie podróży. Obecnie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: