Bank i Klient: Bankowi latarnicy

BANK 2015/01

Niski poziom ubankowienia przy jednoczesnej niechęci do nowoczesnych technologii - to problem wielu Polaków po pięćdziesiątym roku życia. 10 spośród 13 mln Polaków z generacji 50+ nie korzysta z internetu. Ale można to zmienić, o czym przekonują inicjatywy NBP i stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

Kamil Majewski

Jak wykazują badania przeprowadzone przez Narodowy Bank Polski w latach 2010-2012, około jedna czwarta Polaków (23 proc.) nie używa kart płatniczych lub nie płaci za pomocą przelewów z powodu braku konta bankowego. Odsetek ten zdecydowanie rośnie wśród osób starszych. I tak, 32 proc. osób w grupie powyżej 55 roku życia oraz 57 proc. osób powyżej 65 roku życia nie posiada rachunku bankowego lub nim nie dysponuje. Niski poziom ubankowienia stawia Polskę na dalekich pozycjach w tym zakresie wśród krajów Unii Europejskiej, w których nowoczesny system bankowy wykorzystywany jest jako powszechny mechanizm do regulowania płatności, przynosząc korzyści zarówno konsumentom i instytucjom, jak i całej gospodarce.

A bankowość ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: