Bank i Klient: Bankowiec nowej generacji

BANK 2013/09

Zatrudnienie w polskim sektorze bankowym jest najniższe od pięciu lat. Nie oznacza to jednak, że instytucje finansowe nie poszukują nowych pracowników. Poszukują, tylko że z roku na rok zmieniają się wymagania wobec nich, a szczególnie wobec absolwentów szkół wyższych. Czy uczelnie zdają sobie z tego sprawę? Czy wiedzą, czego oczekują pracodawcy od programów nauczania i jakie kwalifikacje liczą się dzisiaj najbardziej?

Sławomir Dolecki

Informacja o spadku zatrudnienia w sektorze bankowym jest jak najbardziej prawdziwa, jednak nie oddaje rzeczywistej sytuacji w branży. Faktem pozostaje, iż na koniec maja tego roku bankowość – według danych Komisji Nadzoru Finansowego – zatrudniała prawie 174 tys. osób. Biorąc pod uwagę, że w najlepszych latach było to 181 tys. (2008 r.) widać spadek, jednak analizując statystki dokładniej, można zauważyć, że w 2004 r. bankowców było w Polsce niespełna… 140 tys. W ciągu dekady zatrudnienie zatem nie spadło, a wręcz zwiększyło się o 24 proc. Są to jednak dywagacje statystyczne, i nie w liczbach tkwi największa zmiana w strukturze zatrudnienia polskiego sektora bankowego.

Kwalifikacje zawodowe czy kompetencje osobiste

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: