Bank i Klient: Bankowy biznes ubezpieczeniowy

BANK 2010/12

Bancassurance jeszcze do niedawna stanowił dobry kąsek dla banków. Jednak wraz ze zmianami regulacyjnymi pojawia się niepewność co do kierunku rozwoju. Którą drogą pójdzie rynek?

Radosław Miętus

Europejski rynek ubezpieczeniowy stanowi aż 36 proc. światowego, wartego 2,9 mld euro. Na Starym Kontynencie dominują ubezpieczenia na życie. Tymczasem poziomu przychodów polskich banków z tej działalności nie da się porównywać z tymi w Portugalii, we Włoszech czy w Belgii. W pierwszym ze wspomnianych krajów w banku kupionych zostało 90 proc. ubezpieczeń na życie, we Włoszech 65 proc., w Belgii 42 proc. W Polsce zaledwie co szóste – wynika z raportu przygotowanego przez Ernst&Young. Dużo gorzej sprzedają się ubezpieczenia majątkowe – od 2 proc. w Polsce do 10 proc. w Europie. Według danych KNF rynek ubezpieczeń na życie wart jest 71 mld zł (rezerwy technicznoubezpieczeniowe), natomiast ubezpieczenia osobowe i majątkowe (chorobowe i wypadkowe) to blisko 29 mld. Żyłą złota pozostają ubezpieczenia na życie, głównie od kredytobiorców hipotecznych.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: