Bank i Klient: Batalia o pośrednika

BANK 2017/05

12 kwietnia br. Prezydent RP podpisał Ustawę o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz.U. 2017, poz. 819). W trakcie jej procedowania dochodziło do ostrych dyskusji i protestów środowisk finansowych. Szczególnie duże emocje wzbudzał zapis w projekcie, zakazujący wypłacania pośrednikom, tudzież doradcom finansowym, prowizji od sprzedanych kredytów hipotecznych.

Artur Król

Zpoczątkiem stycznia 2018 r. zacznie obowiązywać dyrektywa unijna MiFID II, która w istotny sposób zmieni sposób dystrybucji produktów finansowych w Polsce. To aktualizacja regulacji z 2007 r. Dyrektywa wdrożona 10 lat wcześniej zobowiązywała firmy finansowe m.in. do tego, by ich klienci wypełniali specjalne ankiety, które miały określać ich profil inwestycyjny, w tym skłonność do ryzyka. Dzięki temu miały one wyłowić grupę mało przezornych inwestorów, których należało chronić przed skutkami zaciągnięcia zobowiązań – np. niechcianych produktów finansowych. W praktyce zapis okazał się jednak pusty. Wielu doradców finansowych dążyło przede wszystkim do wyrobienia planu sprzedaży i uzyskania prowizji od sprzedanego produktu. Niekoniecznie szło to w parze z najlepiej rozumianym interesem klienta.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: