Bank i Klient: Bo w tym cały jest ambaras…

BANK 2015/04

Propozycje ZBP mogą pomóc wielu osobom, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe we frakach szwajcarskich w wyswobodzeniu się z niespodziewanych finansowych tarapatów.

Propozycje ZBP mogą pomóc wielu osobom, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe we frakach szwajcarskich w wyswobodzeniu się z niespodziewanych finansowych tarapatów.

Marcin Złoch

Po styczniowym uwolnieniu kursu franka pojawiło się wiele pomysłów na to, jak pomóc osobom spłacającym kredyty zaciągnięte w szwajcarskiej walucie. Na początku marca swoje propozycje przedstawił Związek Banków Polskich.

– Zaproponowane przez ZBP rozwiązania są wynikiem analiz, uwzględniających opinie i uwagi interesariuszy sektora bankowego. Szczegóły dotyczące proponowanych rozwiązań mają być wypracowywane do końca maja, po uzgodnieniach z partnerami sektora finansowego – zapowiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP, podczas Forum Bankowego 2015.

Aktywne wsparcie

Plan ZBP można sprowadzić do trzech głównych punktów. Pierwszy z nich, to utworzenie funduszu wspierania restrukturyzacji kredytów hipotecznych. Byłby on adresowany do wszystkich klientów, mających problemy ze spłatą kredytów – i to niezależnie od tego, czy byłyby to kredyty złotowe czy walutowe. Z funduszu mogłyby skorzystać osoby, które utraciły pracę, są dotknięte chorobą lub padły ofiarą klęski żywiołowej. Zostałby on stworzony przede wszystkim ze środków bankowych.

Drugi punkt zakłada wprowadzenie możliwości zamiany zabezpieczenia kredytów hipotecznych na inne adekwatne poręczenie. Uwolnienie hipoteki ma umożliwić zabezpieczenie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: