Bank i Klient: Burzliwe debaty o rynku mieszkaniowym

BANK 2013/12

Już po raz dziesiąty spotkali się przedstawiciele sektora bankowego, biznesu związanego z rynkiem mieszkaniowym, reprezentanci władz centralnych oraz naukowcy, by dyskutować na temat obecnego kształtu i przyszłości rynku mieszkaniowego w naszym kraju.

Już po raz dziesiąty spotkali się przedstawiciele sektora bankowego, biznesu związanego z rynkiem mieszkaniowym, reprezentanci władz centralnych oraz naukowcy, by dyskutować na temat obecnego kształtu i przyszłości rynku mieszkaniowego w naszym kraju.

Sławomir Dolecki

Jubileuszowy Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych stał się również doskonałą okazją do podsumowania minionej dekady pod kątem zmian i rozwoju tego sektora gospodarki.

Dzień pierwszy Spotkanie – choć o ściśle określonej tematyce – stało się również okazją do poszerzenia wiedzy w zakresie funkcjonowania całego rynku. Otwierający kongres Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, omówił kondycję polskiego sektora bankowego na tle innych krajów europejskich oraz podsumował efekty poprzednich spotkań. Wiele miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił także omówieniu realizacji postulatów sektora bankowego w obszarze mieszkalnictwa. Z kolei gość honorowy, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, przestawiła główne założenia prezydenckiego Programu Polityki Rodzinnej „Dobry Klimat dla Rodziny”.

Wiele emocji wzbudziła dyskusja byłych ministrów budownictwa, którzy podsumowali dotychczasowe osiągnięcia polskich rządów w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Wartości tego panelu nie dyskredytuje smutna konstatacja, że minione 20 lat zostało w tym zakresie całkowicie zmarnowane.

Drugą sesję poświęcono kasom oszczędnościowo-budowalnym, jako nowym instytucjom na polskim rynku finansowania nieruchomości. Omówiono konstrukcję prawną tego systemu, koszty, zyski i zagrożenia takiego rozwiązania. Dzień pierwszy zakończył się panelem dyskusyjnym poświęconym pozyskiwaniu długoterminowego finansowania dla kredytowania hipotecznego, wieczorem natomiast odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrodę kwartalnika „Finansowanie Nieruchomości” SZKLANE DOMY – w tym roku otrzymał ją Piotr Mync, zastępca prezydenta miasta Szczecina – oraz specjalne Jubileuszowe Nagrody Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. Piotra Mynca nagrodzono m.in. za to, że w ramach realizacji programów pomocy mieszkaniowej „Potrzebny dom” zarządzane przez niego Starogardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybudowało 103 mieszkania dla 154 osób – głównie niepełnosprawnych, starszych i wychowanków placówek społeczno-wychowawczych.

Dzień drugi Drugi dzień kongresu rozpoczął się od niezwykle ciekawego i optymistycznego podsumowania sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych w trzecim kwartale br. Była to prezentacja najnowszego raportu AMRON-SARFiN. Jerzy Ptaszyński, dyrektor Działu Badań i Analiz Rynku Nieruchomości Centrum AMRON, podkreślił, iż po raz pierwszy od wielu lat wyniki za III kwartał były lepsze niż wyniki za II kwartał, a to sygnał bardzo optymistyczny.

Wypracowaliśmy bardzo interesujące propozycje

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: