Bank i Klient: Błyskawiczny transfer

BANK 2011/09

Krajowa Izba Rozliczeniowa pracuje nad rozwiązaniem, które od stycznia przyszłego roku pozwoli na błyskawiczne transfery między instytucjami także w dni wolne. Są jednak dwa warunki: bank musi wykupić dostęp do nowej usługi i zintegrować z nią swój system informatyczny, co nie musi być takie proste (tanie).

Maciej Kusznierewicz

System rozliczeń płatności natychmiastowych będzie działać w czasie rzeczywistym, czyli inaczej niż obecnie. Teraz płatności z banku do banku docierają najszybciej w dwie godziny. To jednak ideał, gdyż w praktyce często zdarza się, że transfer zostaje zrealizowany dopiero następnego dnia. Dlaczego? Problemem jest brak zbieżności sesji wychodzących i przychodzących, czyli czasu, w jakim instytucje wysyłają/przyjmują przelewy do/z innych organizacji finansowych. Każdy podmiot samodzielnie ustala godziny, w których przyjmuje dyspozycje od klientów i wprowadza je do systemu (wiele z nich ostatnią sesję ustala najpóźniej na 14.30, a jednostki z grupy BRE – już na 13.30). Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku dyspozycji złożonych w piątek po południu. Taka przesyłka trafia na konto odbiorcy dopiero w poniedziałek.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: