Bank i Klient: Czy indywidualne konta mieszkaniowe skłonią Polaków do oszczędzania?

BANK 2017/01

Co piąta zaoszczędzona korona trafia do kas oszczędnościowo-budowlanych, a uczestnikami systemu jest 35% spośród 10-milionowej ludności Czech. W ciągu niespełna 25 lat nasi południowi sąsiedzi awansowali do rangi europejskiego wicelidera w dziedzinie systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe, nieznacznie ustępując jedynie Austriakom i zostawiając w pobitym polu Niemcy, tradycyjnie już uznawane za ojczyznę oszczędzania w kasach.

Kamil Maciążek

Czy koncepcja indywidualnych kont mieszkaniowych, zaproponowana przez rząd w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, ma szanse wygenerować porównywalną skłonność do oszczędzania u naszych rodaków? W jaki sposób powinno być adresowane wsparcie z funduszy publicznych dla gromadzących środki w tego rodzaju instrumentach? Zagadnienia te były tematem sesji, wieńczącej XIII Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych. Gospodarz panelu, prezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji dr Jacek Furga do dyskusji zaprosił: Jana Jenička, prezesa European Federation of Building Societes, Norberta Konarzewskiego, dyrektora ds. programowych Fundacji Kronenberga, Stanisława Kudronia, dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz dr. Piotra Jacka Szpunara, zastępcę dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej NBP.

 

Porozumienie ponad podział...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: