Bank i Klient: Czy Niemcy też polubią PKO BP?

BANK 2018/01

Od grudnia 2015 r. we Frankfurcie działa PKO Bank Polski S.A. Niederlassung Deutschland. Placówka ta to pierwszy oddział polskiej instytucji finansowej na rynku niemieckim. Czy przekona niemieckie firmy do korzystania z polskiego banku?

Od grudnia 2015 r. we Frankfurcie działa PKO Bank Polski S.A. Niederlassung Deutschland. Placówka ta to pierwszy oddział polskiej instytucji finansowej na rynku niemieckim. Czy przekona niemieckie firmy do korzystania z polskiego banku?

Bohdan Szafrański

Niemcy to nasz największy partner gospodarczy w Unii Europejskiej. Według najnowszych danych GUS dotyczących obrotów handlu zagranicznego Polski, w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. cały nasz eksport zamknął się kwotą prawie 641 mld zł, a import 633 mld zł – w tym na wszystkie kraje Unii Europejskiej przypadło odpowiednio 509 i 378 mld zł. Do Niemiec wyeksportowaliśmy towary i usługi za ponad 175 mld zł (import za ponad 145 mld zł), co daje ponad 34% całego eksportu i ponad 38% importu w obrotach z krajami UE.

Jak podaje raport „Co przyniosły inwestycje zagraniczne. Wpływ na gospodarkę Polski w ostatnim ćwierćwieczu”, przygotowany przez Polityka Insight z inicjatywy 14 międzynarodowych izb gospodarczych, w 2015 r. największym inwestorem zagranicznym w Polsce były Niemcy (19,1% ogółu inwestycji), potem USA (10,9%) i Francja (10,8%). Polskie firmy są coraz bardziej zainteresowane obecnością u naszego zachodniego sąsiada. Według różnych źródeł, działało tam w 2016 r. ok. 1500–1700 firm z polskim kapitałem. Jest też zainteresowanie takimi inwestycjami ze strony niemieckiej. Nadrenia Północna-Westfalia (NPW), najsilniejszy gospodarczo kraj związkowy Niemiec, otworzył w Warszawie w kwietniu 2016 r. swoje przedstawicielstwo NRW.INVEST Poland.

Ten rok ma być udany dla niemieckiej gospodarki. Jak informowała ostatnio Deutsche Welle (DW), niemiecka gospodarka przeżywa złote lata. Eksperci przewidują, że w 2018 r. powstanie w Niemczech wiele setek tysięcy nowych miejsc pracy, co polepszy i tak bardzo dobrą sytuację na tym rynku. Świetnie też mają się niemieckie firmy. W grudniu minionego roku Instytut Badań nad Rynkiem Pracy (IAB) przy Federalnej Agencji Pracy (BA) w Norymberdze potwierdził dobrą koniunkturę i rosnące – przy spadku bezrobocia – zapotrzebowanie na specjalistów. A to wszystko pomimo brexitu, afery dieslowej i upadku Air-Berlin. Jak podano, powołując się na szacunki firmy analitycznej EY, liczy się w tym roku na 400 tys. nowych miejsc pracy w Niemczech, a niemiecki PKB ma wzrosnąć o ponad dwa procent.

Dlaczego Niemcy są tak atrakcyjne dla polskich przedsiębiorców? Jak pokazał raport „Polskie firmy w Niemczech”, opracowany przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, nasze firmy doceniały zwłaszcza wysoki poziom infrastruktury transportowej, komunikacyjnej i IT oraz wspierającą biznes politykę gospodarczą (jej przewidywalność), a także dyscyplinę płatniczą.

W kolejnych latach liczba firm przejmowanych przez polskich przedsiębiorców będzie rosła. Według Instytutu Badań nad Sukcesją Firm (Institut für Unternehmens-nachfolge) Niemcy doświadczają coraz poważniejszego kryzysu, jeśli chodzi o sukcesję firm, zwłaszcza tych mniejszych, rodzinnych z segmentu MŚP.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: