Bank i Klient: Czy selfie stanie się kluczem do banku?

BANK 2017/09

Otwieranie nowych rachunków bankowych z wykorzystaniem przelewu autoryzacyjnego odchodzi do historii. Polskie instytucje finansowe, które wciąż korzystają z tej metody da się dosłownie policzyć na palcach jednej ręki. Okazuje się jednak, iż nowe rozwiązania pozwalające na zdalną aktywację konta budzą wcale nie mniejsze zastrzeżenia. Czy zakładając nowe konto w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie, będziemy zdani na łaskę kuriera?

Karol Czajka

Podjęcie współpracy z nowym, nieznanym dotychczas klientem z pominięciem jego fizycznej obecności w oddziale stanowiło jedno z najistotniejszych wyzwań dla rozwoju bankowości internetowej. Początkowo jedynym sposobem zdalnej aktywacji usługi było odesłanie uwierzytelnionej kopii umowy za pośrednictwem poczty lub kuriera. Prawdziwym przełomem było wprowadzenie rachunków otwieranych metodą „na przelew”, jednak zalety tego rozwiązania najszybciej docenili… cyberprzestepcy. Wykorzystując znikomą świadomość Polaków odnośnie zagrożeń w wirtualnym świecie, internetowi oszuści podstępem uzyskiwali zgodę całkiem przypadkowych osób na założenie rachunku, przejmując następnie nad nim kontrolę. Pechowi właściciele kont o całym procederze dowiadywali się zazwyczaj, otrzymując sądowe nakazy zapłaty kredytu, wyłudzonego przez sieciowych złodziei.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: