Bank i Klient: Czy warto interweniować?

BANK 2010/05

Ten dzień zapisze się w historii. Bank centralny zainterweniował w kwestii uwolnienia kursu złotego. Po raz pierwszy od 10 lat.

Marek Rogalski

Interwencję, a doszło do niej (przypomnijmy) 9 kwietnia 2010 r. poprzedziły mocne słowa przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego, członków Rady Polityki Pieniężnej oraz Ministerstwa Finansów. Ale nie tylko ich, bo na zagrożenia płynące ze zbyt mocnego złotego zwracali uwagę niektórzy ekonomiści i przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Utrata dodatkowego atutu w postaci konkurencyjności polskich produktów to jeden z głównych argumentów, które były podnoszone. Niezaprzeczalnym faktem jest także wpływ mocnej waluty na spadek inflacji. Niewykluczone, że już w najbliższe wakacje wskaźnik CPI spadnie w okolice 1,5 proc. r./r., czyli w dolne widełki celu banku centralnego. Czy jednak aby na pewno takie fizyczne działania na rynku walutowym mają sens?

[alebankmodule ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: