Bank i Klient: Dżuma, czyli posyłanie szczurów

BANK 2017/04

Czasami lekarstwo okazuje się czymś groźniejszym od samej choroby. Zmiany limitów pozaodsetkowych kosztów kredytów i umocowanie lichwy w Kodeksie karnym – to dwa wspaniałe prezenty dla mafii pożyczkowej.

Krzysztof Maciejewski

Można odnieść wrażenie, że nasi ustawodawcy działają w całkowitym oderwaniu od rzeczywistości. Firmy pożyczkowe, które doznały sporego uszczerbku w marcu ubiegłego roku, tym razem mogą zostać dobite przez nowe przepisy. Zapytajmy, co w prawie piszczy? Otóż szykowane są dwie nowelizacje – ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Pierwsza z tych regulacji została już uchwalona przez Sejm, a 24 lutego 2017 r. trafiła do Prezydenta i Marszałka Senatu. Drugi z omawianych projektów znajduje się na razie w fazie opiniowania – na jego temat zdążyło się wypowiedzieć już kilkadziesiąt organizacji, w tym Związek Banków Polskich. Zdecydowana większość opinii oscyluje między niedowierzaniem a przerażeniem.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: