Bank i Klient: Filantrop z funduszem

BANK 2011/09

Bill Gates regularnie przekazuje na cele dobroczynne znaczną część swojego majątku. Popiera je znana kolumbijska piosenkarka Shakira, pomysłodawczyni i założycielka fundacji. Skupia się na pomocy w kształceniu dzieci z Trzeciego Świata. Filantropia to jedna ze szlachetniejszych form działania. By pomoc była skuteczna, musi być właściwie zorganizowana i adresowana do osób, które naprawdę jej potrzebują.

Bill Gates regularnie przekazuje na cele dobroczynne znaczną część swojego majątku. Popiera je znana kolumbijska piosenkarka Shakira, pomysłodawczyni i założycielka fundacji. Skupia się na pomocy w kształceniu dzieci z Trzeciego Świata. Filantropia to jedna ze szlachetniejszych form działania. By pomoc była skuteczna, musi być właściwie zorganizowana i adresowana do osób, które naprawdę jej potrzebują.

Marcin Szypszak

Filantropia to także inwestycja, tym razem w przyszłość. Tak jak w biznesie, gdzie zasada jest prosta: mądrze wydana złotówka za kilka lat się zwróci. I to z wielokrotnym zyskiem. Podstawowym profitem w przypadku filantropii jest zmiana społeczna, która może dokonać się przy wsparciu fundatora – zauważa Agnieszka Sawczak, prezes Fundacji Dla Polski.

Głównie nauka, ale nie tylko

Fundatorzy bardzo chętnie inwestują w naukę. Choćby dlatego, że poniesione nakłady owocują ciekawym wynalazkiem, opracowaną nowoczesną technologią czy nową metodą medyczną. Efekty działań często widać już po dekadzie. A ludzi młodych z pomysłem nie brakuje! Nie ma tylko pieniędzy, by wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Przykładem może być obszar innowacji. – Na razie można je określić działaniem komandoskim – podkreśla prof. Andrzej Rabczenko, kierujący Centrum Transferu Technologii i Rozwoju Przedsiębiorczości Politechniki Warszawskiej. – Jest pomysł, to albo to uruchamiamy natychmiast, albo wcale.

– Pomysły nie powstają same z siebie. Początek im daje wiedza globalna. Jeżeli chcemy być pierwsi, decydujemy się na pewien proces, to musimy go robić szybko. Tymczasem w Polsce w zasadzie nie ma funduszy na szybką reakcję na pomysł – zauważa prof. Rabczenko. – Ich przydział ze środków budżetowych może zająć nawet rok. W tym czasie ktoś na świecie może już opatentować podobny wynalazek. Pomoc filantropijna może zatem okazać się tutaj bezcenna.

Nie tylko nauka może czerpać z otwartości fundatora. Także sport, który też wymaga ciągłego dofinansowania. – Nie każdy ma szanse na równy start – czytamy na stronie fundacji Równe Szanse Dariusza „Tigera” Michalczewskiego. Były zawodowy mistrz świata w boksie po zakończeniu kariery pozostał przy sporcie. Nie, nie boksuje. Pomaga za to boksować innym. Młodym chłopakom, kilkuletnim dzieciom, nastolatkom, którzy na ringu odnaleźli sens życia. Zamiast włóczyć się bez celu po podwórkach, spędzają czas w hali sportowej. „Podejmujemy działania zmierzające do zapobiegania przestępczości wśród nieletnich poprzez ich aktywizację, tworzymy miejsca, które nie dość, że zastąpią ulicę, to jeszcze pozwolą na rozwój talentów” – pisze „Tiger”. Jego osoba pomaga w promocji przedsięwzięcia, środki pieniężne zaś w organizacji zajęć sportowych, obozów czy zawodów.

Filantropia wreszcie pomaga wspierać młode talenty artystyczne. Dzięki pieniądzom przekazywanym ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: