Bank i Klient: Istotne wzrosty większości indeksów

BANK 2016/04

Po wielomiesięcznym okresie spadków poszczególnych indeksów Monitora Bankowego, w marcu nastąpiło odbicie zarówno wskaźnika głównego, jak i większości wskaźników szczegółowych. Tak prognozy, jaki i oceny bieżące zanotowały kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioprocentowe wzrosty.

Po wielomiesięcznym okresie spadków poszczególnych indeksów Monitora Bankowego, w marcu nastąpiło odbicie zarówno wskaźnika głównego, jak i większości wskaźników szczegółowych. Tak prognozy, jaki i oceny bieżące zanotowały kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioprocentowe wzrosty.

Paweł Minkina

W marcu indeks PENGAB wzrósł w odniesieniu do poprzedniego badania o 10,4 pkt., osiągając poziom 22,5 pkt. (patrz 1.). Tak silne odbicie spowodował wzrost wskaźnika bieżącego o 11,5 pkt. oraz indeksu wyprzedzającego o 9,2 pkt. Co więcej, po wielomiesięcznym okresie spadków poszczególnych indeksów „Monitora Bankowego”* marzec przyniósł również istotne odbicie większości wskaźników szczegółowych. – Na szczególną uwagę zasługują wyniki makroekonomiczne, w tym wyniki sytuacji gospodarki kraju (wzrost o 21 pkt.), sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (wzrost o 23 pkt.) oraz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw (wzrost o 26 pkt. – patrz 2.). Warte odnotowania są również wskaźniki rynku kredytowego przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Zarówno wskaźnik prognozy, jak i wskaźnik oceny bieżącej tego rynku odnotowały kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioprocentowe wzrosty – podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Negatywnym punktem marcowego pomiaru jest spadek wskaźnika oszczędzania długoterminowego. Choć zanotował on jedynie 3-pkt. spadek, to w porównaniu z marcem ub. roku osłabił się o 18 pkt. proc.

– Nastąpiło zdyskontowanie silnych spadków z poprzednich dwóch miesięcy wzmacniane sezonowym wzrostem aktywności klientów na rynku bankowym. Ocena i prognoza sytuacji ekonomicznej banków pozostała jednak w perspektywie miesięcznej bez zmian. Wyraźna zmiana w skali ostatniego miesiąca została odnotowana na rynku kredytów konsumpcyjnych, kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw. Bardziej optymistyczne są także prognozy sześciomiesięczne dla kredytów osób indywidualnych, a także kredytów dla przedsiębiorstw – twierdzi dr Marcin Idzik z TNS Polska. Przewiduje także poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju.

Kredyty gospodarstw domowych

Marzec przyniósł znaczny wzrost wskaźnika ocen sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych (o 33 pkt. proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca – patrz 3.). To pierwszy wzrost zanotowany od października ub. roku. W prognozach widoczny jest optymizm – wskaźnik kontynuuje wzrost i w stosunku do lutego zwiększył wartość o 14 ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: