Bank i Klient: Niezmiennie optymistyczne nastroje

BANK 2014/05

Poprawa nastrojów staje się coraz bardziej powszechna, 52 proc. placówek bankowych odnotowało wzrost liczby udzielonych kredytów osobom indywidualnym, 43 proc. informuje o wzroście liczby kredytów udzielonych przedsiębiorcom.

Poprawa nastrojów staje się coraz bardziej powszechna, 52 proc. placówek bankowych odnotowało wzrost liczby udzielonych kredytów osobom indywidualnym, 43 proc. informuje o wzroście liczby kredytów udzielonych przedsiębiorcom.

Paweł Minkina

Nigdy wcześniej w historii pomiaru Monitora Bankowego główny wskaźnik koniunktury bankowej Pengab nie zanotował tak silnego wzrostu w tak krótkim czasie. Indeks Pengab od czerwca 2013 r. do kwietnia br. wzrósł z poziomu 6 pkt. proc. do ponad 30 pkt. proc. (patrz wykres 1). Niespełna rok trwa hossa związana ze wzrostem poszczególnych indeksów Monitora Bankowego. Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza – poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw prognozowana w ub.r. przez bankowców wydaje się być potwierdzana obecnie przez napływające dane makroekonomiczne. – Szczególnie pozytywne informacje w bieżącym pomiarze związane są z 16-punktowym wzrostem kredytów konsumpcyjnych i nieznacznie tylko słabszym wzrostem kredytowania przedsiębiorstw. Równie dobre informacje dotyczą spadku liczby placówek informujących o problemach przedsiębiorców w zakresie spłaty – podsumowuje kwietniowy pomiar koniunktury Krzysztof Pietraszkiewicz.

W kwietniu indeks Pengab w stosunku do marca wzrósł o 2,4 pkt., osiągając wartość 30,2 pkt. Bankowcy oczekują dalszej poprawy koniunktury, na co wskazuje indeks wyprzedzający, który wzrósł w ciągu miesiąca o 2,4 pkt. do poziomu 37,1 pkt. Poprawa nastrojów staje się coraz bardziej powszechna, 52 proc. placówek odnotowało wzrost liczby udzielonych kredytów osobom indywidualnym, 43 proc. informuje o wzroście liczby kredytów udzielonych przedsiębiorcom. W opinii twórcy badania, dr. Marcina Idzika z TNS Polska, w środowisku bankowym umacnia się przekonanie o systematycznym, lecz powolnym wzroście aktywności klientów banków.

– W półrocznym horyzoncie przewiduje się dalszą poprawę sytuacji na wszystkich monitorowanych rynkach – podkreśla Marcin Idzik. Niezmiennie od początku roku środowisko bankowe przewiduje w perspektywie najbliższego półrocza poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz finalnie gospodarstw domowych.

Wzrost liczby kredytów konsumpcyjnych

W kwietniu na rynku kredytowym gospodarstw domowych odnotowano wynoszący 10 pkt. proc. wzrost wskaźnika oceny sytuacji bieżącej. Zmiana ta wynika ze wzrostu liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych, w odniesieniu do których saldo ocen wzrosło aż o 15 pkt. (patrz wykres 2). Sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych i samochodowych bankowcy oceniają podobnie jak w marcu, choć optymizm ich przewidywań osłabł. Kwiecień był ósmym z rzędu miesiącem, który przynosi poprawę na rynku depozytów gospodarstw domowych. W tym okresie wartość wskaźnika ocen wzrosła o 16 pkt. proc. Od początku roku środowisko bankowe stawia ró...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: