Bank i Klient: Pasywny dom w zasięgu ręki

BANK 2014/11

Jeszcze nie tak dawno budownictwo pasywne uchodziło za przejaw nie mniejszej ekstrawagancji aniżeli posiadanie własnego jachtu. Dziś technologie zeroemisyjne zaczynają trafiać pod strzechy - a za siedem lat nabywcy lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym nie będą mieli wyboru: zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE wszystkie budynki mieszkalne wznoszone po 2021 r. będą musiały wykazywać się bilansem energetycznym zbliżonym do zera.

KAMIL CZAJKA

Budowę domu w technologii pasywnej warto rozważyć już dzisiaj; oprócz całkiem wymiernych zysków w postaci zaoszczędzonych tysięcy złotych w sezonie grzewczym indywidualny inwestor otrzymać może nawet 50 tys. zł wsparcia ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego Poprawa efektywności energetycznej. Kwota przewidziana na wsparcie nie jest mała – w ciągu pięciu lat (2013-2018) do rozdysponowania przeznaczono 300 mln zł. Wsparcie realizowane jest w formie dopłat do kredytów zaciągniętych na budowę domu lub nabycie nowego domu bądź mieszkania. Według szacunków NFOŚiGW zadeklarowana kwota pozwoli na realizację około 12 tys. lokali – zarówno domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Basen ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: