Bank i Klient: Perspektywy szkolenia zawodowego pracowników banków

BANK 2012/01

Z Włodzimierzem Grudzińskim, przewodniczącym Komitetu ds. Standardów Kwalifikacyjnych w ZBP rozmawia Karol Mórawski

Z Włodzimierzem Grudzińskim, przewodniczącym Komitetu ds. Standardów Kwalifikacyjnych w ZBP rozmawia Karol Mórawski

Ponad tysiąc certyfikatów wydanych w ramach Standardów Kwalifikacyjnych tylko w ostatnim roku świadczy o tym, że ich posiadanie staje się dla wielu bankowców potrzebą niejako naturalną. Jak udało się stworzyć tak nowatorski i zaawansowany system oceny kwalifikacji pracowników sektora finansowego – i to w kraju, który dopiero co odszedł od gospodarki centralnie planowanej? Pierwsze tytuły zawodowe bankowcy otrzymali przecież już w 1997 r.

– W tym roku przekroczyliśmy 15 tys. wydanych certyfikatów w ramach Standardów Kwalifikacyjnych. A mają one już 17 lat. W Polsce jest to projekt pionierski, wykorzystujący najlepsze wzorce z najlepiej rozwiniętych krajów świata. Naczelną ideą przyświecającą twórcom Standardów było to, by w sektorze bankowym pracowała duża grupa ludzi, którą według zestandaryzowanych metod ocenić możemy jako fachowców. Dlatego tytuły uzyskiwane w ramach Standardów Kwalifikacyjnych określić można jako stopnie zawodowe. Nie są to ani tytuły naukowe, ani też świadectwa ukończenia określonych kursów czy szkoleń. Mówimy, że ten, kto otrzymał Certyfikat Systemu Standardów Kwalifikacyjnych, ma „papier” mówiący o tym, że ma zawód bankowca.

Szykuje się nowy stopień zawodowy…

– Nowy Standard będzie skierowany do pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem, i zarazem do całej rzeszy pośredników finansowych, którzy współpracują z bankami. Jeśli instytucja zajmująca się pośrednictwem na rynku produktów bankowych chce, by jej pracownicy go uzyskali, będzie musiała przystąpić do Systemu Standardów. Do tego potrzebna będzie rekomendacja banku – uczestnika Systemu – z którym dana instytucja współpracuje.

Jakie warunki trzeba spełnić, by przejść przez kolejne stopnie bankowego wtajemniczenia? Czy trzeba legitymować się wykształceniem ekonomicznym, czy konieczna jest praca w jakimś banku?

– Egzamin może zdać każdy, nawet osoba posiadająca wykształcenie zupełnie niezwiązane z bankowością i finansami. Co więcej, nie ma nawet obowiązku uczęszczania na szkolenia. Każdy może się zapisać na egzamin, uiścić stosowną opłatę i zaliczyć test. Ale to dopiero pierwszy krok. Jeśli chce otrzymać certyfikat, czyli stopień zawodowy, musi się wykazać umiejętnościami praktycznymi i odpowiednim doświadczeniem. Dopiero po pewnym stażu pracy pracodawca potwierdza umiejętności tej osoby. I wtedy pracownik otrzymuje stopień zawodowy na określonym poziomie, potwierdzony Certyfikatem ZBP.

Czy istnieje jakiś związek pomiędzy certyfikatem zawodowym a wykształceniem pracownika?

– Odchodzimy od tego. Tak naprawdę to nie ma większego ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: