Bank i Klient: Program na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) – nadal otwarty dla polskich banków

BANK 2012/09

Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (ang. Competitiveness and Innovation Framework Programme - CIP) ma na celu rozwój konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw. Program stworzono przede wszystkim z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP). Jego zadaniem jest wspieranie rozwoju działalności innowacyjnej (w tym innowacji ekologicznych), zapewnienie lepszego dostępu do środków finansowych oraz świadczenie na poziomie regionalnym usług wsparcia dla biznesu.

Mariusz Idzikowski

Największym i najważniejszym komponentem programu są „Instrumenty Finansowe dla MŚP”, w ramach których instytucja wdrażająca (Europejski Fundusz Inwestycyjny) operuje na lata 2007-2013 budżetem w wysokości 1,13 mld euro. Budżet ten ma docelowo zmobilizować około 30 mld euro z rynku komercyjnego (poprzez pośredników finansowych) oraz umożliwić wsparcie do nawet trzystu tysięcy mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Wśród instrumentów finansowych dostępnych w Programie CIP znajduje się między innymi cała gama poręczeń/reporęczeń portfelowych udzielanych pośrednikom finansowym (banki, fundusze pożyczkowe, poręczeniowe, firmy leasingowe), oferującym mikro, małym i średnim przedsiębiorcom finansowanie dłużne.

Warunkiem ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: