Bank i Klient: Rachunki jak świeże bułeczki

BANK 2017/02

8 lutego 2017 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, która wprowadza do polskiego prawa szereg nowości. Jedną z nich jest darmowy rachunek płatniczy dla osób go nieposiadających.

Dzieje się tak w myśl Ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2016 poz. 1997). Implementuje ona do polskiego prawa przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego (Dz.Urz. UE L 257 z 28.08.2014 r., s. 214). Mocą nowelizacji w ustawie o usługach płatniczych uregulowane zostały zasady dostępu konsumentów do tzw. rachunku podstawowego, przenoszenia rachunków płatniczych prowadzonych dla konsumentów, podstawowe zasady funkcjonowania rynku krajowych transakcji płatniczych przy użyciu kart płatniczych, zasady prowadzenia stron internetowych porównujących opłaty związane z rachunkiem płatniczym oraz funkcjonowania tzw. schematów płatniczych i nadzoru nad nimi.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: