Bank i Klient: Regulacyjne wahadło

BANK 2012/06

Redakcja "Miesięcznika Finansowego BANK", korzystając z tego, że na obrady Kapituły Nagród Rankingu "50 największych banków w Polsce 2012" przybyły wybitne osobowości ze świata banków i nauki, przeprowadziła debatę redakcyjną poświęconą problemom polskiego sektora bankowego. Tym razem skoncentrowaliśmy się na tematyce unijnych regulacji i braku kontroli nad globalną bankowością inwestycyjną. Fragmenty tej wyjątkowej debaty prezentujemy poniżej.

Stanisław Brzeg-Wieluński: Brak skutecznych regulacji w bankowości inwestycyjnej był bezpośrednią przyczyną wybuchu globalnego kryzysu w roku 2008. Czy wyciągnięto z tego jakieś wnioski?

Prof. Elżbieta Mączyńska:

Niestety nie wszystkie kryzysowe lekcje zostały odrobione, ale taka ocena dotyczy przede wszystkim globalnej sytuacji w sektorze finansowym. Natomiast polski system bankowy w zasadzie obronił się przed charakterystycznymi dla Zachodu dysfunkcjami sektora finansowego.

Od ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: