Bank i Klient: Rezerwy celowe a nieruchomość mieszkalna

BANK 2013/01

Stanowią istotny element funkcjonowania banków. Sposoby ich tworzenia, rozwiązywania czy ustalania wysokości bezpośrednio korespondują z kondycją finansową instytucji oraz jej ekspozycją na ryzyko.

Michał Król

Ogólne zasady dotyczące rezerw celowych banków zdefiniowane są w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 6 grudnia 2008 r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków, ze zmianami (Dz.U. z 30 grudnia 2008 r.). Jeden z zasadniczych problemów tego aktu prawnego dotyczy interpretacji pojęcia nieruchomości mieszkalnej, co będzie miało wpływ na prawidłowe ustalenie wysokości rezerw celowych, a także klasyfikacji produktowej danej ekspozycji kredytowej. Nie tylko będzie oddziaływało na prezentację struktury bilansu banku, ale również będzie wpływało bezpośrednio na jego wyniki finansowe.

Pojęcie nieruchomości mieszkalnej z punktu widzenia rezerw celowych jest ważne ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: