Bank i Klient: Rozwijamy dostęp do finansowania

BANK 2013/12

Z Arkadiuszem Lewickim, dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego Programu UE na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) 2007-2013 przy Związku Banków Polskich rozmawia Stanisław Brzeg-Wieluński.

Z Arkadiuszem Lewickim, dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego Programu UE na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) 2007-2013 przy Związku Banków Polskich rozmawia Stanisław Brzeg-Wieluński.

Na początku wypada mi powinszować Panu kolejnych nagród, jakie zdobywa Krajowy Punkt Kontaktowy w kraju i zagranicą. W czasie litewskiej prezydencji w UE, podczas unijnego kongresu małych i średnich przedsiębiorstw, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani złożył gratulacje Związkowi Banków Polskich za sukcesy w działaniach na rzecz poprawy otoczenia biznesu. Kilka dni później polski wicepremier i minister gospodarki wręczył Państwu statuetkę najlepszej instytucji w tej samej kategorii, w ramach konkursu „Europejska Nagroda Promocji Przedsiębiorczości 2013”. Co to dla Państwa oznacza?

– Dziękuję za gratulacje. Nie działamy dla nagród, chociaż na pewno odczuwamy satysfakcję z dostrzegania naszej pracy zarówno w kraju, jak i w UE. Te nagrody i słowa uznania kolejny raz dowodzą, że pomysł powołania KPK ds. instrumentów zwrotnych sprawdził się, a skorzystali na tym przede wszystkim polscy przedsiębiorcy. Zgłaszają się do nas także przedstawiciele innych państw, którzy chcieliby poznać nasz sposób na sukces.

Proszę wyjaśnić, czym dokładnie zajmuje się Państwa instytucja.

– Krajowy Punkt Kontaktowy Programu UE utworzony przy ZBP jest pierwszym tego typu, wspólnym, przedsięwzięciem sektora publicznego i prywatnego w skali nie tylko krajowej, ale i europejskiej. Nasz KPK to swego rodzaju partnerstwo publiczno-prywatne. ZBP zaangażował w ten projekt kadry, wiedzę, doświadczenie, kontakty, a minister gospodarki środki na operacyjną działalność i wsparcie polityczne w UE. Innowacyjne jest też podejście podmiotowe do samego rynku finansowego. KPK obsługuje sześć środowisk finansowych: bankowe, poręczeniowe, pożyczkowe, leasingowe, funduszy vc i sieci aniołów biznesu. Pośrednicy finansowi z tych środowisk zaś obsł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: