Bank i Klient: Spadek popytu na kredyty

BANK 2016/06

PENGAB nieznacznie obniżył się. Podobnie jest w przypadku oceny makroekonomicznej oraz prognoz kredytowania przedsiębiorstw.

Paweł Minkina

W majowym pomiarze indeks koniunktury bankowej PENGAB nieznacznie obniżył się do poziomu 22,9 pkt. (patrz 1.). Wśród czynników, które wpłynęły na wycenę indeksu należy przede wszystkim wymienić spadek wskaźnika oceny bieżącej. Na uwagę zasługują również spadki oceny i prognoz kredytowania przedsiębiorstw. Wszystkie pomiary szczegółowe dotyczące tego obszaru w ostatnim badaniu zmniejszyły swoją wartość. Nieznaczne obniżenie indeksów obserwujemy również w zakresie oceny makroekonomicznej. Zarówno prognozy rozwoju gospodarki kraju, jak i gospodarstw domowych obniżyły się o 7 pkt. proc. Nieco mniejszy spadek (4 pkt. proc.) odnotowała sześciomiesięczna prognoza rozwoju przedsiębiorstw.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: