Bank i Klient: Stabilizacja na rynku bankowym

BANK 2016/09

Najnowsza analiza Monitora Bankowego wskazuje na stabilizację w obszarze poszczególnych indeksów badania. Większych zmian można oczekiwać w III kw. br. Nie można wykluczyć ograniczeń w zakresie finansowania projektów gospodarczych.

Najnowsza analiza Monitora Bankowego wskazuje na stabilizację w obszarze poszczególnych indeksów badania. Większych zmian można oczekiwać w III kw. br. Nie można wykluczyć ograniczeń w zakresie finansowania projektów gospodarczych.

Paweł Minkina

Główny indeks PENGAB niemalże utrzymał poziom – 18,3 pkt. – z poprzedniej analizy (patrz 1.). Uwagę zwracają spadki oceny bankowców w zakresie prognozy makroekonomicznej. – Zarówno indeksy gospodarki kraju, przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych w ostatnich kilku miesiącach notują spadki. Prognoza sześciomiesięczna respondentów w zakresie kredytów mieszkaniowych, lokat długoterminowych, kredytów inwestycyjnych oraz kredytów obrotowych charakteryzowała się nieznacznym wzrostem. W zakresie powyższych obszarów należy jedna przyjąć korektę na coraz mniejszą możliwość sektora bankowego na generowanie zysków oraz możliwe ograniczenia w zakresie finansowania projektów gospodarczych – zauważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

 

{module BanerB1}

W lipcu indeks PENGAB w porównaniu do czerwcowego pomiaru wzrósł o 0,1 pkt. – Zmiana jest spowodowana nieznacznym spadkiem indeksu wyprzedzającego, który jest równoważony wzrostem bieżących ocen. W miesiącach wakacyjnych aktywność klientów na rynku bankowym ulega stabilizacji, czego wyrazem jest utrzymanie większości indeksów na poziomie zbliżonym do miesiąca poprzedniego – podkreśla dr Marcin Idzik z TNS Polska, twórca badania – W najbliższych dwóch miesiącach przewidywane jest utrzymanie dotychczasowej dynamiki na podstawowych rynkach. Większych zmian możemy oczekiwać w III kw. br. Zapowiedzią tego są prognozy sześciomiesięczne. Negatywne sygnały płyną jednak z pogarszających się prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju – dodaje.

{module BanerB2}

Osłabienie prognozy dla gospodarstw domowych W lipcu wskaźnik oceny na rynku kredytów gospodarstw domowych nie zmienił istotnie swojej wartości, natomiast wskaźnik prognoz od marca kontynuuje stopniowy spadek. Na poziomie szczegółowym obserwujemy wzrost salda dla ocen kredytów mieszkaniowych (+7 pkt. proc.). Spadło saldo ocen kredytów konsumpcyjnych (-5 pkt. proc.) oraz samochodowych (-2 pkt. proc.). Wzrosło saldo ocen wartość kredytów zagrożonych gospodarstw domowych (+5pkt. proc. – patrz 2.). Zarówno wskaźnik ocen, jak i wskaźnik prognoz sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych nie zmieniły swojej wartości w stosunku do pomiaru czerwcowego. W przypadku salda depozytów terminowych gospodarstw domowych obserwujemy wzrost ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: