Bank i Klient: Wojna na bankomaty

BANK 2010/06

ATM Interchange Fee to opłata za transakcję bankomatową, uiszczana przez bank wydawcę karty na rzecz właściciela bankomatu, z którego dokonywana jest wypłata gotówki. Przez dłuższy czas stawki te utrzymane były na stabilnym poziomie. Ich obniżenie ucieszyło naturalnie klientów. W środowisku finansowym spowodowało jednak wielkie kontrowersje.

Mieczysław Starkowski

Do niedawna opłata za transakcję bankomatową wynosiła 3,5 zł. Oznacza to, że w momencie, gdy klient wypłacał gotówkę z obcego bankomatu, bank wydawca karty płacił taką kwotę właścicielowi tego urządzenia. Pierwszego kwietnia 2010 r. opłaty te zostały radykalnie obniżone.

Z zaskoczenia

– Decyzja o obniżeniu stawek Interchange Fee dla wypłat z obcych bankomatów podjęta przez MasterCard była dla nas zaskoczeniem – mówi Katarzyna Kwiatkowska, dyrektor sprzedaży w firmie Bankomat 24/Euronet. – Według nas brakuje jakichkolwiek obiektywnych przesłanek uzasadniających taki krok. Ponadto nie był on konsultowany z innymi uczestnikami rynku usług płatniczych.

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: