Bank i Klient: Współpraca i synergia

BANK 2011/09

Przypadająca w tym roku 20. rocznica powstania w Polsce pierwszych firm leasingowych jest dobrą okazją do pogłębionej refleksji na temat znaczenia tego instrumentu dla gospodarki. Jak również analizy związków leasingu z systemem bankowym - choćby dlatego, że w Polsce wciąż jest on domeną banków.

Adam Surowski

Leasing jest instrumentem finansowania rozwoju firm. Korzyści, jakie daje, spowodowały w ciągu ostatnich 20 lat jego nieprawdopodobny rozwój i popularność wśród polskich przedsiębiorców. I to do tego stopnia, że według danych Związku Polskiego Leasingu suma należności polskich firm leasingowych na koniec 2010 r. (55 mld zł) była porównywalna z sumą należności banków wynikających z zawartych umów kredytu inwestycyjnego (62 mld zł). Istnieją branże, jak np. transport czy budownictwo, w których przy dokonywanych inwestycjach częstość korzystania z tego instrumentu znacznie przewyższa częstość korzystania z kredytu. W ok. 70 proc. jest konsumowany przez sektor MŚP – głównie ze względu na korzyści podatkowe, swoją elastyczność i dostępność.

Stworzenie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: