Bank i Klient:Z pracą bywa różnie

BANK 2014/01

Mijający kryzys przełożył się na redukcję zatrudnienia w branży finansowej. W szeroko pojętym sektorze bankowym pracuje dziś 174 tys. osób. O prawie 8 tys. mniej niż 5 lat temu.

Mijający kryzys przełożył się na redukcję zatrudnienia w branży finansowej. W szeroko pojętym sektorze bankowym pracuje dziś 174 tys. osób. O prawie 8 tys. mniej niż 5 lat temu.

MARCIN SZYPSZAK

Statystyki publikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego nie pozostawiają złudzeń. Dla osób zawodowo związanych z branżą finansową ostatnie lata były naprawdę trudnym okresem. Lata 2004-2008 to zdecydowany wzrost zatrudnienia. W grudniu 2004 r. w bankowości zatrudnionych było 149 605 pracowników. Dwa lata później już 157 931 osób. Grudzień 2008 r. to wyraźny szczyt piramidy zatrudnienia. Banki zatrudniały 181 295 osób. Potem przyszło załamanie. Mimo rosnącej liczby placówek bankowych, zatrudnienie zaczęło spadać. W ciągu trzech miesięcy źródło utrzymania straciło ok. 500 osób. W ciągu roku – ponad 6 tys! W kolejnych latach liczba zatrudnionych w bankach wahała się w granicach 175-176 tys. Od stycznia 2013 r. znów zaczęła spadać!

– Sytuacja na rynku instytucji finansowych nadal nie należy do najlepszych – mówi Grażyna Dylewska, konsultantka Randstad Finance, jednego z dostawców usług HR – wiele z nich, ze względu na zmiany strategii czy konieczność cięcia kosztów, redukuje personel, zarówno na stanowiskach szeregowych, jak i menedżerskich. Pod koniec 2013 r., według danych KNF, banki zatrudniały 174 348 osób. Niestety, Polska ze swoją tendencją spadkową zatrudnienia w sektorze finansowym nie jest wyjątkiem. Podobnie jest w całej Europie. Warto przywołać dane z Wysp Brytyjskich. Według szacunków cztery tamtejsze największe banki od stycznia 2008 do grudnia 2013 r. zwolniły w sumie ponad 189 tys. pracowników. O rekrutacji nie słychać…

Kto zwalnia, kto zatrudnia

Jak wynika z cyklicznego raportu „Rynek pracy specjalistów”, przygotowywanego przez portal pracuj.pl, branża finansowa jest – mimo wszystko – jedną z najczęściej poszukujących pracowników. Analizując to i porównując z danymi KNF, wywnioskować można, że w branży finansowej dochodzi do częstych rotacji. Jedni odchodzą, inni przychodzą, zajmując zwolnione wcześniej miejsce. – W 2012 r. doszło do nieznacznego zmniejszenia zatrudnienia w tej branży – wskaźnik odejść wyniósł 11,6 proc. i był wyższy niż rekrutacja zewnętrzna, która wyniosła 10,4 proc. – zauważa Robert Kujoth, manager w PwC.

W III kw. 2013 r. firmy działające w tym sektorze opublikowały w serwisie internetowym o 4 proc. ofert mniej niż w poprzednich trzech miesiącach. W stosunku do analogicznego okresu 2012 r. liczba ofert spadła o 1,4 proc. – W III kw. firmy z sektora finansowego najczęściej szukały specjalistów z zakresu finansów, czyli księgowych, pracowników bankowości detalicznej, specjalistów od audytu i podatków, kontrolingu, handlowców i pracowników obsługi klienta, a także specjalistów IT – mówi Elżbieta Flasińska, specjalista z grupy Pracuj. Dodaje, że największy przyrost w ujęciu rok do roku odnotowano w przypadku pracowników obsługi klienta. Wyniósł on 60 proc. O ponad ¼ spadła z kolei liczba ofert związanych z rekrutacją osób na stanowisko specjalista z zakresu finansów. Co dziesiąte z ogłoszeń dotyczyło stanowisk menedżerskich średniego szczebla. Otwarci na nowych pracowników, według raportu „Rynek pracy specjalistów” są przede wszystkim pracodawcy z Mazowsza, Małopolski i Dolnego Śląska.

Podobny obraz wynika z analiz firmy Randstad. – Niezmienne najczęściej rekrutowani do instytucji finansowych są handlowcy wywodzący się ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: