Bank i Klient: Zabawa z frankiem

BANK 2014/12

Politycy bawią się w różne gry wojenne, ale trzeba się zastanowić, na ile można im pozwolić. Ingerowanie w zawarte umowy wydaje się być krokiem zbyt daleko idącym.

Politycy bawią się w różne gry wojenne, ale trzeba się zastanowić, na ile można im pozwolić. Ingerowanie w zawarte umowy wydaje się być krokiem zbyt daleko idącym.

Krzysztof Maciejewski

Wybory, wybory… i po wyborach. Tym razem bardzo głośnym argumentem w kampaniach większości partii politycznych były kwestie bankowe. Już nie aborcja ani in vitro, a pomoc nieszczęsnym klientom, którym pazerne banki wcisnęły kredyty walutowe. Okazuje się, że 700 tys. wyborców (na tyle właśnie szacuje się liczbę posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich) to spory kapitał polityczny do zagospodarowania. Często na przekór logice i prawom ekonomii.

Licytacja dobroczyńców

Na początku kampanii PSL zaapelowało do banków, by te wszczęły negocjacje z klientami, którzy mają kredyty w CHF. Według przedstawicieli partii, instytucje finansowe powinny zmienić warunki umów na korzystniejsze dla klientów. Nie wiadomo wprawdzie, jakimi wytycznymi miałyby się banki kierować, ale ruch został wykonany. Nie można więc dziwić się, że jeszcze dalej poszło PiS, które domagało się, by sprawę załatwiło za banki państwo. Opozycyjna partia chciałaby wprowadzić odpowiednie rozwiązania ustawodawcze. Politycy PiS zapewne zainspirowali się rozwiązaniami węgierskimi – tam trzy lata temu parlament dał klientom możliwość spłaty hipoteki po korzystniejszym kursie niż rynkowy. Gwoli ścisłości dodajmy, że nie są to wcale propozycje nowe. O podobne udogodnienia od dawna walczą na przykład członkowie krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Poszkodowanych Hipotekami PRO FUTURIS. W stosowanej przez nich retoryce często przywoływana jest Dyrektywa 93/13/ CEE Rady Europy z dnia 5 kwietnia 1993 o nieuczciwych warunkach w umowach z konsumentami, pozwalająca unieważnić nieuczciwe zapisy umowne, o ile daje się udowodnić brak równowagi stron w rozmowach klienta z bankiem. Cytowany jest też świeżo wydany w podobnym duchu wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu z 14 marca 2013 w sprawie przeciwko Caixa d’Estalvis de Catalunya, Tarragona i Manresa.

A wszystko to odbywało się tuż przed kolejnym referendum w Szwajcarii. 30 listopada mieszkańcy wszystkich 26 kantonów odrzucili zwiększenie do poziomu 20 proc. minimalnych rezerw złota. Wcześniej – i to od kilku tygodni – analitycy i media przestrzegali, że w dłuższej perspektywie, jeżeli Szwajcarzy uznaliby, że rezerwy zł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: