Bank i klient: Złoty interes

BANK 2010/04

Finansowanie eksportu uzbrojenia jest jednym z najbardziej dochodowych przedsięwzięć bankowych. Oprócz zwykłego oprocentowania, można liczyć na zyski z wymiany walut i innych elementów obsługi transakcji zagranicznych. Mimo to, klasyczne kredyty dla nabywców - podobnie jak w eksporcie cywilnym - są niemal marginesem działalności banków. Przeważają kredyty krótkoterminowe, kupieckie lub obsługa akredytywów.

Michał Likowski

Istnieją banki, które nie finansują – przynajmniej oficjalnie – transakcji sprzedaży broni i wyposażenia wojskowego. Trudno wyobrazić sobie w tej roli np. Istituto per le Opere di Religione, czyli bank watykański. Z reguły jednak wynika to z ponadnarodowego charakteru części wielkich instytucji finansowych, które mają swoje filie równocześnie w rywalizujących ze sobą krajach. Obsługa kontraktów wojskowych doprowadziłaby do powstania poważnego konfliktu interesów.

Jednak dla zdecydowanej większości banków, finansowanie transakcji eksportowych jest jednym z najbardziej zyskownych form działalności. Również w Polsce.

Wielkość eksportu specjalnego

W porównaniu do całości ubiegł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: