Bank Millennium: gospodarstwa domowe wydadzą w tym roku więcej na święta. Ile?

Finanse osobiste

Gospodarstwa domowe wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio ok. 1 754 zł, tj. o 139 zł więcej niż w ubiegłym roku, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium przez IBRiS.

Pakowanie świątecznych prezentów
Fot. stock.adobe.com/Robert Przybysz

Gospodarstwa domowe wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio ok. 1 754 zł, tj. o 139 zł więcej niż w ubiegłym roku, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium przez IBRiS.

#BankMillennium: gospodarstwa domowe wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio ok. 1 754 zł, tj. o 139 zł więcej niż w ubiegłym roku #święta @BankMillennium

 Szacowane łączne wydatki gospodarstw domowych na święta Bożego Narodzenia 2018 wynoszą 23,84 mld zł. Oznacza to wzrost o 1,88 mld zł w porównaniu z rokiem 2017, tj. o 8,6% r/r."Wzrost deklarowanych wydatków świątecznych wpisuje się w obraz rosnących wydatków konsumpcyjnych widoczny w całej gospodarce. Konsumenci zwiększają wydatki ze względu na rosnące dochody, a także optymistyczne nastroje. Spadek obaw o utratę pracy z racji rekordowo niskiego bezrobocia, a także optymistyczne oczekiwania co do przyszłej sytuacji finansowej zwiększają skłonność do dokonywania wydatków konsumpcyjnych. Nie bez znaczenia są także wypłaty świadczeń społecznych, które zwiększają siłę nabywczą osób o relatywnie najniższych dochodach. Widać to w silnym wzroście deklarowanych wydatków świątecznych w grupie gospodarstw domowych pobierających świadczenie 500+" - powiedział główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski, cytowany w komunikacie.Czytaj także: „Świąteczny portfel Polaków 2018”. Ile wydamy na Boże Narodzenie?

Beneficjenci programu "Rodzina 500+" wydadzą więcej

Rodzina korzystająca ze świadczenia 500+ wyda na święta 1 973 zł, tj. o ok. 220 zł więcej od średniej dla wszystkich rodzin."W grupie rodzin będących beneficjentami programu "Rodzina 500+", szacowane łączne wydatki gospodarstw domowych na święta Bożego Narodzenia 2018 wynoszą 4,83 mld zł (wzrost o 0,4 mld zł, tj. o 9,2% r/r)" - czytamy dalej.

Żywność kupimy głównie w dyskontach

Najpopularniejszym miejscem świątecznych zakupów spożywczych są dyskonty."W takich sklepach zakupu produktów żywnościowych dokona więcej niż sześciu na dziesięciu zapytanych. Dyskonty zyskują na popularności jako miejsce świątecznych zakupów spożywczych (wzrost w stosunku do 2017 roku wynosi 19 pkt proc.). 46% respondentów zaopatrzy się w produkty na świąteczny stół w hiper lub supermarkecie" - podano również.

Z badania wynika, że zakupy spożywcze w internecie za pomocą komputera planuje zrobić 6% badanych, a 4% wykorzysta do tego celu smartfon. Rok temu żaden z respondentów nie rozważał zakupu artykułów spożywczych na święta za pośrednictwem urządzenia mobilnego.W przypadku zakupu prezentów najczęściej wybieranym miejscem na zakup są konkretne, stacjonarne sklepy, nie dyskonty lub hiper- czy supermarkety, które w 2017 roku były najchętniej wybierane jako miejsce zakupu świątecznych podarunków."Inaczej niż w przypadku produktów spożywczych, badani chętnie zakupią upominki przez internet, częściej tradycyjnie za pomocą komputera (37%), niż przez smartfona (19%). Zakupy przez smartfony zyskują jednak znacząco na popularności - aż o 14 pkt proc. w porównaniu do roku ubiegłego wzrósł odsetek osób, które zamierzają dokonać zakupu prezentów świątecznych za pomocą urządzenia mobilnego" - czytamy w materiale.

Co znajdziemy pod choinką?

Najpopularniejszym prezentem świątecznym pozostają kosmetyki lub perfumy (53%). Czterech na dziesięciu badanych planuje kupić książki, ponad 34% ubrania, a więcej niż trzech na dziesięciu słodycze."Częściej niż co szósty zamierza dać w prezencie pieniądze lub podarunek luksusowy, np. zegarek czy droższy alkohol. Na zakup elektroniki zdecyduje się blisko 15% badanych. Prawie 12% rozważa zakup gier komputerowych, a co dziesiąty obdaruje bliskich kartą podarunkową" - podano także.Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 13-16 listopada 2018 r. na reprezentatywnej, 1000-osobowej, ogólnopolskiej próbie pełnoletnich Polaków. Technika badawcza: CATI.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: