Bank Pekao: cykl podwyżek zakończy się w lipcu ze stopą referencyjną na poziomie 4 proc.

Gospodarka

Bank Pekao prognozuje, że podstawowa stopa referencyjna wzrośnie do 4% w br., a cykl podwyżek zakończy się prawdopodobnie w lipcu 2022 r. Zdaniem ekonomistów, stopa referencyjna nie wróci do poziomów sprzed pandemii.

Bank Pekao Sa, flagi z logo
Źródło: Bank Pekao SA /Twitter

Bank Pekao prognozuje, że podstawowa stopa referencyjna wzrośnie do 4% w br., a cykl podwyżek zakończy się prawdopodobnie w lipcu 2022 r. Zdaniem ekonomistów, stopa referencyjna nie wróci do poziomów sprzed pandemii.

"Spodziewamy się, że RPP będzie kontynuować cykl zacieśnienia polityki pieniężnej w I półroczu. Stopa procentowa NBP sięgnie 4% w tym roku (koniec cyklu najprawdopodobniej w lipcu)" - czytamy w raporcie Banku Pekao "2022.01: Determinacja RPP w zwalczaniu inflacji pomaga złotemu".

W raporcie wskazano, że decyzje RPP "będą zależeć od perspektyw inflacji i wzrostu gospodarczego, a te w I połowie roku będą sprzyjać zacieśnieniu".

Czytaj także: Ludwik Kotecki: podwyżka stóp o 50 pb w lutym prawdopodobna, ale być może niewystarczająca >>>

"Krzywa dochodowości wycenia obecnie scenariusz, w którym sprowadzenie inflacji do celu wymagać będzie utrzymania stóp powyżej 3% na długie lata. Najbliższe tygodnie nie zmienią tego. Z kolei złoty ma techniczną i fundamentalną przestrzeń do aprecjacji jako element antyinflacyjnego instrumentarium" - czytamy dalej.

Scenariusz dla aktywności gospodarczej

Scenariusz dla aktywności gospodarczej w br. został podtrzymany przez bank.

"Nasz scenariusz bez zmian. Spodziewamy się, że w 2022 PKB wzrośnie o 4%, a na przełomie 2022 i 2023 dynamika PKB może spaść do ok. 2% r/r" - czytamy dalej.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: warto rozważyć zakończenie fazy podnoszenia stóp procentowych w Polsce >>>

Przyczyną spowolnienia gospodarczego na przełomie 2022/2023 będą opóźnienia w inwestycjach publicznych, słabość konsumpcji prywatnej oraz efekty zacieśnienia monetarnego, podał bank.

Czytaj także: Citi Handlowy: w lutym możliwa podwyżka stóp procentowych o 75 pb >>>

"Pomimo 'tarczy antyinflacyjnej' oraz zakładanego przez nas od lutego obniżenia do zera stawki VAT na część żywności, wzrost cen w 2022 r. przyspieszy do 7,6%" - podano w "Makrokompasie".

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: